لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

آمريکا و کره جنوبی مانور بزرگ نظامی خود را آغاز کردند


کره جنوبی و آمريکا مانور مشترک نظامی خود را از امروز، دوشنبه آغاز کردند. دو کشور می گويند اين يک آزمايش دفاعی است. در اين تمرينات نظامی ۳۰۰۰۰ پرسنل آمريکايی و ۵۶۰۰۰ تن از نفرات کره جنوبی، شرکت دارند.

در همين حال در ۶۵ اُمين سالگرد آزادی شبه جزيره کره از استعمار ژاپن، رييس جمهوری کره جنوبی طرحی را برای اتحاد مجدد کره شمالی و کره جنوبی پيشنهاد کرده است، فعالان مخالف جنگ نيز روز يکشنبه در سئول راه پيمايی گسترده ای را در مخالفت با آزمون مشترک ارتش کشور متبوع خود با آمريکا برگزار کردند.

«لی ميونگ بک،» رييس جمهوری کره جنوبی، روز يکشنبه در يک سخنرانی تلويزيونی به مناسبت ۶۵ اُمين سالگرد آزادی شبه جزيره کره اعلام کرد طرحی را برای پيوستگی مجدد کره شمالی و کره جنوبی آماده کرده است. اين در حالی است که مخالفت ها و ناسازگاری ها همچنان بين دو کشور ادامه دارد.

وی نخستين مرحله طرح خود را که دارای ۳ بخش است به يکپارچگی مالياتی برای جبران نياز مالی شديد کره شمالی که می تواند به اقتصاد فعال کره جنوبی بپيوندد، اختصاص داده است. کره شمالی، هنوز پاسخی به اين طرح نداده و آنرا ناديده گرفته است.

اين در حالی است که فعالان مخالف جنگ در کره جنوبی روز يکشنبه راه پيمايی گسترده ای را در مخالفت با مانور مشترک ارتش کشور متبوع خود با آمريکا برگزار کرده اند. به گفته فعالان اين تمرينات، برای دفاع نيست بلکه برای حمله است. آنها می گويند که «ما شديداً از دولت می خواهيم که تمرين جنگ را متوقف کند.»

آنان اصرار داشتند که دولت دومين مانور مشترک نظامی خود را با ايالات متحده که اکنون آغاز شده است، متوقف کند. پيونگ يانگ، همسايه شمالی نيز در همين راستا همسايه جنوبی خود را شديداً تهديد به مجازات کرده است.

«يو يانگ-جی» يکی از فعالان مخالف جنگ درباره آزمون مشترک نظامی کره جنوبی با آمريکا می گويد «برخی از فعالان مخالف جنگ بر اين باورند که کره جنوبی می خواهد به کره شمالی حمله کند. در همين حال همسايه شمالی، رييس جمهوری کره جنوبی را متهم می کند که رژيمی را رهبری می کند که بازيچه دست آمريکاست.»

آقای لی همچنين از همسايه شمالی خود خواسته است که برنامه های تسليحات اتمی خود را به عنوان پيش شرط پيوستن به طرح يکپارچگی دو کره کنار گزارد.

تنش بين دو کشور شبه جزيره کره از هنگامی که کشتی جنگی کره جنوبی منفجر شده و غرق شد، بالا گرفته است. حادثه ای که در آن ۴۶ دريابان جان خود را از دست دادند.

آقای لی رييس جمهوری کره جنوبی همچنين به پوزش خواهی توکيو در مورد اشغال کره در صد سال پيش خوشامد گفت، اما افزود که هر چند «نائوتو کين» نخست وزير ژاپن در اين باره گامی بجلو برداشته است اما به اندازه کافی در اين مورد پيش نرفته است.

XS
SM
MD
LG