لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

مراسم تشييع جنازه کيم جونگ ايل در کره شمالی


شرکت مردم کره شمالی در مراسم تشييع جنازه کيم جونگ ايل، رهبر فقيد آن کشور، امروز، چهارشنبه، آغاز شد. کشورهای جهان از هم اکنون به آينده گفتگو با رهبری جديد نظامِ بسته و مسلح به سلاح های اتمی در آن کشور می انديشند.

تلويزيون دولتی کره شمالی جزئيات مراسم تشييع جنازه کيم جونگ ايل را پخش می کند. ورود خارجی ها برای شرکت در اين مراسم ممنوع است.

از نظر تحليلگران، اين مراسم مشابه مراسم تشييع جسد پدرش، کيم ايل سونگ، بنيانگذار کره شمالی خواهد بود. مراسمی که ضمن تجليل از نقش وی، نشاندهنده وفاداری به جانشينش کيم جونگ ايل بود.

مرگ کيم جونگ ايل پس از ۱۷ سال قدرت، به نگرانی های بيشتر کشورهای غربی و منطقه ای از آينده کره شمالی، دامن زده است - کشوری که دارای يک ارتش بزرگ، برخوردی خصومت آميز با همسايه جنوبی اش و برنامه های توليد سلاح های هسته ای است.

کره جنوبی اجازه داد تنها دو هئيت غيردولتی برای ابراز همدردی برای درگذشت کيم جونگ ايل به کره شمالی، سفر کنند. روز سه شنبه دو هئيت به سرپرستی همسر رييس جمهوری فقيد کره جنوبی و همسر رييس پيشين شرکت هيوندای، با کيم جونگ اون در پيونگ يانگ، ملاقات کردند. سئول می گويد اين دو هيات در مراسم امروز در کره شمالی شرکت نخواهند کرد.

از سوی ديگر پيونگ يانگ سئول را متهم می کند که از ورود ديگر شهروندان کره جنوبی برای ابراز همبستگی با آن کشور جلوگيری کرده است. کره شمالی می گويد، اين اقدام می تواند بر روابط دو کشور تاثير بگذارد.

کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد، کيم جونگ اون ۲۸ ساله، سومين پسر کيم جونگ ايل، به مقام رهبری در «حزب کارگران کره شمالی» منصوب شده است. تحليلگران می گويند، رفتار و اقدامات کيم جونگ اون در هفته گذشته، نشان می دهد که وی در پست های کليدی، جانشين پدرش شده است.

XS
SM
MD
LG