لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

کره شمالی آماده پذیرفتن بازرسان اتمی سازمان ملل و انتقال میله سوخت تأسیسات اتمی آن به خارج از کشور است


بیل ریچاردسون فرماندار نیو مکزیکو در سفر غیر رسمی به پیونگ یانگ برای کاهش تنش در شبه جزیره کره با مقامات کره شمالی دیدار و گفتگو کرد
بیل ریچاردسون فرماندار نیو مکزیکو در سفر غیر رسمی به پیونگ یانگ برای کاهش تنش در شبه جزیره کره با مقامات کره شمالی دیدار و گفتگو کرد

دوشنبه پس از پایان گرفتن مانور نظامی کره جنوبی در آبهای دریای زرد که با شرکت جت های جنگنده آنکشور و آتشبار واقعی انجام گرفت ، خبرگزاری دولتی کره شمالی گفت تمرین نظامی کره جنوبی ارزش واکنش ندارد. از سوی دیگر وزارت اتحاد کره جنوبی دوشنبه اعلام کرد آن دولت منع عبور شهروندان کره جنوبی را به داخل مجموعه صنعتی ماورای مرز و در داخل کره شمالی با پایان گرفتن مانور نظامی برداشته شد.

با وجود عدم واکنش کره شمالی در قبال تمرین نظامی کره جنوبی در آبهای میان دو کره، سخنگوی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت : نیروهای نظامی ما حالت هشیاری خود را از دست نداده و آماده هرگونه رویداد ممکن است و به دقت حرکات نظامی کره شمالی را زیر نظر دارند.

تمرین نظامی ۹۴ دقیقه ای کره جنوبی بعد از ظهر دوشنبه به رغم تهدیدهای کره شمالی به پی آمدهای فاجعه انگیز آن، بدون هیچگونه واکنش فوری از جانب آن کشور پایان گرفت.

ساکنان جزیره «ینُون پیونگ» که ماه پیش مورد حمله آتشبار کره شمالی قرار گرفته بودند در طول تمرین نظامی و آتشبار حقیقی ، به پناهگاه ها منتقل شدند.

در این میان طبق گزارشهای تأیید نشده بیل ریچاردسون دیپلمات آمریکایی که به طور غیر رسمی برای کاهش تنش در پیونک یانگ بسر میبرد گفت کره شمالی آماده است بازرسان اتمی سازمان ملل را برای بازدید از تاسیسات اتمی آنکشور بپذیرد وآن کشورپیشنهاد کرده که میله های سوختی تاسیسات اتمی آن نیز به خارج از کره شمالی منتقل شود.

"سوزان رایس" سفیر ایالات متحده در سازمان ملل پس از ناکام ماندن جلسه شورای امنیت در رسیدن به توافق گفت: برغم توافق بیشتر اعضا در ارسال پیامی محکم در محکومیت کره شمالی ، چین با این مساله مخالفت کرد.

سفیر آمریکا در عین حال در بیانیه ای پس از جلسه یکشنبه گفت ما از نزدیک با متحدان خود در گروه شش برای یافتن راهی دیپلماتیک برای حفظ صلح و ثبات در شبه جزیره کره تلاش میکنیم و افزود راه برای پیوستن پیونگ یانگ بمنظوربهره گیری از چنین تلاشی به شرط رها کردن راه خشونت و تهدید و تحریک باز است. خانم رایس در این بیانیه باردیگر بر حمایت استوار ایالات متحده از کره جنوبی تأکید کرد.

از سوی دیگر معاون وزیر خارجه چین نزدیک ترین کشور دوست و متحد کره شمالی دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران خواهان کاهش تنش در شبه جزیره کره شد و گفت: هیچکس حق برانگیختن درگیری و جنگ و ریختن خون مردم دوکره را ندارد. وی اضافه کرد مذاکره تنها راه حل این درگیری است.

در این میان در حالیکه دولت ژاپن نیز دوشنبه خواهان پیامی صریح از جانب شورای امنیت درمحکومیت کره شمالی شد ، طبق گزارشها این کشورو کره جنوبی بر سر تکنولوژی اتمی غیر نظامی یک توافق امضا کردند.

XS
SM
MD
LG