لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

ادامه تنش های نظامی در شبه جزیره کره


ادامه تنش های نظامی در شبه جزیره کره
ادامه تنش های نظامی در شبه جزیره کره

جت های جنگنده کره جنوبی برای ارعاب کره شمالی در آسمان به پرواز در آمدند. این اقدام کره جنوبی همزمان با انجام مانور نظامی و آتش توپخانه های این کشور در جزیره یئون پیونگ صورت می گیرد. ماه گذشته این جزیره مرزی و آب های اطراف آن که مورد اختلاف دو کشور همسایه کره شمالی و کره جنوبی است، صحنه درگیری و هدف توپخانه های کره شمالی در اعتراض به انجام مانور نظامی کره جنوبی بود.

مانور نظامی عصر روز دوشنبه به وقت محلی، ۹۴ دقیقه طول کشید و هیچ واکنش فوری از سوی کره شمالی در بر نداشت. پیونگ یانگ درباره تاثیرات «فاجعه بار» برگزاری مانور نظامی از سوی کره جنوبی هشدار داده است. کره جنوبی ساکنان این جزیره را به عنوان اقدامی هشدارآمیز پیش از انجام مانور به پناهگاه ها فرستاد.

خبرنگاری که همراه با بیل ریچاردسون، مامور حل اختلاف آمریکا در شبه جزیره کره است می گوید پیونگ یانگ برای رفع تنش های ناشی از برنامه اتمی اش، چندین پیشنهاد ارائه داده است. وولف بلیتزز، گزارشگر شبکه خبری سی ان ان، می گوید کره شمالی طی سفر چهار روزه آقای ریچاردسون به این کشور ابراز آمادگی کرده است که بازرسان سازمان ملل متحد از تاسیسات اتمی یونگ بیون، بازدید کنند.

گزارشگر شبکه خبری سی ان ان گفت کره شمالی همچنین پیشنهاد کرده است سوخت های هسته ای تولید شده در تاسیسات یونگ بیون، از کشور خارج شوند. پیونگ یانگ همچنین خواستار تشکیل یک کمیته نظامی و خط مستقیم تماس میان کره شمالی و جنوبی و آمریکا شده است.

در نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز یکشنبه تشکیل جلسه داد تا برای رفع شرایط تهدیدآمیز در شبه جزیره کره، چاره ای بیاندیشد اما این جلسه چندین ساعته، بدون نتیجه به پایان رسید.

ویتالی چورکین، فرستاده روسیه به سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت که اعضای شورای امنیت از توافق درباره متن بیانیه ای که سئول و پیونگ یانگ را به درپیش گرفتن «خودداری کامل» فراخواند، بازماندند.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت اغلب اعضای شورای امنیت خواستار متن کوبنده ای علیه حملات دوگانه کره شمالی علیه کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ بودند. هرچند به گفته خانم رایس، چندین کشور از جمله چین، متحد نزدیک کره شمالی، با این نظر مخالفت کردند.

فرستاده آمریکا همچنین بار دیگر بر نظر واشنگتن دایر بر این که کره جنوبی حق دارد در دریای زرد مانور نظامی برپا کند، تاکید کرد.

سئول می گوید اقدامات خشونت بار کره شمالی علیه همسایه جنوبی اش، دست کم ۵۰ شهروند کره جنوبی را کشته است.

حمله ۲۳ نوامبر کره شمالی به جزیره یئون پیونگ، چهار نفر را کشت و انفجار ۲۶ مارس در ناو کره جنوبی در همان منطقه، ۴۶ ملوان این کشور را به کشتن داد.

یک تحقیق بین المللی در این زمینه نتیجه گرفت که ناو کره جنوبی بر اثر شلیک آتش از سوی کره شمالی غرق شده است اما پیونگ یانگ هرگونه دخالت در این مسئله را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG