لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

امریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند


امریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند
امریکا و کره جنوبی رزمایش دیگری را تدارک می بینند

چهار روز رزمایش های نیروهای دریایی امریکا و کره جنوبی در دریای زرد به پایان می رسد، اما مقامات می گویند رزمایش های بیشتری در راه است.

مقامات وزارت دفاع کره جنوبی روز چهارشنبه گفتند در مورد رزمایش عمده دیگری با امریکا، که قرار است در اوائل ماه جاری صورت گیرد، در مذاکره هستند. آنها همچنین مانور پنج روزه واحدهای توپخانه در هفته آینده را برنامه ریزی می کنند.

کره شمالی هفته پیش ، در حالی که نیروهای کره جنوبی سرگرم رزمایش مشابهی بودند، به حمله مرگباری بر جزیره « یئون پیونگ» دست زد، و گلوله هایی به سوی آبهایی که هر دو کشور مدعی آنها هستند پرتاب کرد. پیونگ یانگ تهدید کرده است که اگر حتی به داخل آنچه آنرا آبهای ساحلی خود می داند پرتاب شود، در مقام تلافی برخواهد آمد.

رزمایش مشترک امریکا و کره جنوبی که روز چهارشنبه به پایان رسید، یکی از بزرگترین مانورهایی بود که دو کشور در ماه های اخیر انجام داده اند، و در آنها هزاران ملوان، ٧٥ فروند هواپیما و١٠ کشتی جنگی، از جمله ناوهواپیما بر اتمی جرج واشنگتن شرکت داشتند.

مقامات کره جنوبی گفتند آنها هنوز در باره زمان یا چگونگی رزمایش مشترک بعدی تصمیم نگرفته اند، اما احتمالا اواخر دسامبر یا اوائل سال آینده خواهد بود.

در نیویورک، دیپلمات ها می گویند چین از کوشش هایی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تدوین بیانیه ای علیه کره شمالی جریان دارد جلوگیری می کند. بیانیه آن کشور را به دلیل حمله به جزیره « یئون پیونگ» و توسعه تاسیسات غنی سازی اورانیوم محکوم می کند.

کره شمالی می گوید اورانیوم را برای تامین نیروی یک رآکتور آب سبک که در دست ساختمان است غنی می کند، اما مقامات خارجی از آن بیم دارند که از آن جهت تامین سوخت برای تسلیحات اتمی استفاده شود.

کوشش های دیپلماتیکی برای مقابله با بحران در چندین جبهه جریان دارد.

وزیران امور خارجه امریکا، کره جنوبی و ژاپن قرار است هفته آینده در واشنگتن ملاقات کنند. همچنین ممکن است این مساله در یک کنفرانس بین الملل در قزاقستان با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در میان گذاشته شود.

XS
SM
MD
LG