لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

اعزام ناو عظیم آمریکایی به آبهای کره برای انجام مانور نظامی مشترک با سئول


اعزام ناو عظیم آمریکایی به آبهای کره برای انجام مانور نظامی مشترک با سئول
اعزام ناو عظیم آمریکایی به آبهای کره برای انجام مانور نظامی مشترک با سئول

روسای جمهوری کره جنوبی و آمریکا درباره انجام یک مانور مشترک نظامی توافق کردند که قرار است در پاسخ به حمله اخیر کره شمالی به یک جزیره مرزی کره جنوبی انجام شود. در حمله خمپاره ای پیونگ یانگ به جزیره ای در کره جنوبی در روز سه شنبه، چهار نفر از جمله دو غیرنظامی کشته شدند که اجسادشان یک روز بعد پیدا شد.

مقامات می گویند مانور نظامی مشترک واشنگتن و سئول روز یکشنبه آینده آغاز خواهد شد و به همین منظور یک روز پس از حملات توپخانه ای کره شمالی به کره جنوبی، آمریکا یک ناو هواپیمابر را برای شرکت در این مانور نظامی، به آبهای شبه جزیره کره اعزام کرده است.

کاخ سفید این خبر را شامگاه سه شنبه و در پی مکالمه تلفنی میان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، اعلام کرد.

کاخ سفید گفت آقای اوباما همچنین وعده داده است که «دوش به دوش» کره جنوبی بایستد و با دیگر کشورها همکاری کند تا اقدام نظامی و حمله این کشور به جزیره کره جنوبی، مورد محکومیت بین المللی قرار گیرد.

پیشتر در کره جنوبی، مسئول نظامی آمریکا که مسئول گروه سازمان ملل متحد در شبه جزیره کره است گفت این گروه درباره حمله کره شمالی تحقیقات مفصلی را انجام خواهد داد که طی آن دو نیروی دریایی کره جنوبی جان باخته اند.

تنش ها میان کره شمالی و جنوبی همچنان بالا است و هر کدام دیگری را تهدید کرده است که در صورت هرگونه اقدام تحریک آمیز، با پاسخ عظیم نظامی مواجه خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرده است که در حمایت از کره جنوبی، «کاملا متعهد» است. در حمله روز سه شنبه، پیونگ یانگ بیش از ۱۰۰ گلوله توپخانه به یک جزیره مورد اختلاف دو طرف شلیک کرد که در قلمرو کره جنوبی است.

کره جنوبی نیز در واکنش حدود ۸۰ گلوله توپخانه را به سوی همسایه شمالی اش شلیک کرد. این یکی از وخیم ترین رویارویی های نظامی میان سئول و پیونگ یانگ، از زمان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ به شمار می رود.

کره جنوبی گفت ۱۵سرباز در این واقعه مجروح شده اند. همچنین اخبار از مجروح شدن سه غیرنظامی در روز سه شنبه حاکی است و روز چهارشنبه نیز اجساد سوخته شده دو مرد غیرنظامی حدود ۶۰ ساله، کشف شد.

مقامات در سئول می گویند احتمال کشته شدن غیرنظامیان در کره شمالی نیز وجود دارد.

کاخ سفید گفت هدف از رزمایش مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی، «تاکید بر استحکام» اتحاد این دو کشور و نمایش قدرت آنان و همچنین تعهدشان به حفظ ثبات منطقه است.

یک سخنگوی نیروهای آمریکایی در سئول گفت ناو هواپیمابر «جرج واشنگتن» هدایت گروه نظامی آمریکایی را در مانور مشترک چهار روزه آمریکا و کره جنوبی برعهده دارد. این مانور چهار روزه، یکشنبه در دریای زرد آغاز می شود.

این مانور نظامی، موجب نارضایتی چین شده است که هم اکنون برای افسار زدن بر روابطش با پیونگ یانگ، تحت فشار قرار سنگین بین المللی است. ژاپن و استرالیا روز سه شنبه علنا چین را به استفاده از نفوذش در کره شمالی ترغیب کردند. همزمان، استفن بازورت، فرستاده ویژه آمریکا برای مذاکره با مقامات چینی، در پکن بود.

دوئل توپخانه ای کره شمالی و کره جنوبی در روز سه شنبه، حدود یک ساعت طول کشید و ده ها خانه را در جزیره «یئونپیوئنگ» در شعله های آتش سوزاند. اغلب ساکنان ۱۶۰۰ نفری جزیره توانستند به پناهگاه بروند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در صدور هشدار درباره این رویارویی نظامی، به دیگر رهبران جهان پیوست و آن را یکی از وخیم ترین وقایع در شبه جزیره کره خواند.

روزنامه های سئول با ابراز احساسات به این رویداد خواستار پاسخ قوی نظامی سئول به همسایه شمالی شده اند. وزیر دفاع کره جنوبی روز چهارشنبه برای عدم پاسخگویی شدید به به کره شمالی، مورد انتقاد پارلمان قرار گرفت. سئول همچنین از توقف ارسال محموله های امدادی به کره شمالی خبر داد.

رئیس جمهوری کره جنوبی ضمن دیدار از یک مرکز نظامی گفت سئول باید هرگونه تحریک جدید کره شمالی را «قویا تلافی کند» تا کره شمالی جرأت انجام دوباره آن را نداشته باشد.

کره شمالی گفته است اگر سئول به نقض آبهای منطقه مورد ادعای آن ادامه دهد، با «حملات نظامی بی رحمانه» بیشتری مواجه خواهد شد.

کره جنوبی تایید کرده است که پیش از آغاز حمله کره شمالی، نیروهایش در حال انجام آزمایش نظامی و شلیک گلوله در دریا، به سوی آبهای کره جنوبی بودند و شلیک ها در راستای سرزمین های کره شمالی نبود. کره شمالی با رد مرزهای تعیین شده از سوی سازمان ملل متحد بر این آبها ادعای مالکیت دارد.

XS
SM
MD
LG