لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

کارگران کره شمالی از حضور در منطقه صنعتی کایسونگ بازماندند


بیش از ۵۰ هزار نفر از کارگران کره شمالی روز سه شنبه بر سر کار خود در صنایع مشترک با کره جنوبی حاضر نشدند. پیونگ یانگ روز دوشنبه گفته بود که ۵۰ هزار کارگر خود را از تاسیسات کایسونگ خارج می کند. این مجتمع صنعتی تنها پیوند اقتصادی پیونگ یانگ با همسایه جنوبی خود است.

شرکتهای کره جنوبی در این منطقه صنعتی، سالانه حدود ٩٠ میلیون دلار به اقتصاد کره شمالی کمک میرسانند.

هفته گذشته پیونگ یانگ دسترسی سئول را به این منطقه مسدود کرد.
بستن این مجتمع صنعتی، که چیزی بجز ضرر مالی برای پیونگ یانگ نیست، نشان میدهدکه این کشور تا چه حد از کره جنوبی و ایالات متحده خشمگین است.

درهمین حال ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه هشدار داد که هرگونه کشمکش در شبه جزیره کره میتواند از فاجعه هسته ای چرنوبیل روسیه در سال ۱۹۸۶ بمراتب وخیم تر باشد. وی اظهار امیدواری کرد تا طرفهای درگیر با حفظ آرامش، برای حل وفصل مسائل با یکدیگر همکاری کنند.

روز شنبه «شی جینپینگ» رییس جمهوری چین بدون اشاره به نام کشوری گفت هیچ کشوری نباید اجازه داشته باشد تا منطقه ای یا حتی تمام جهان را به علت خودخواهی به آشوب و بحران بکشد.
پکن تنها پشتیبان مالی و دیپلماتیک کره شمالی است.

پیونگ یانگ ، پانزدهم آوریل سال جاری که صدو یکمین سالگرد تولد بنیانگزار کره شمالی کیم ایل سونگ است را جشن خواهد گرفت و بسیاری پیش بینی کرده اند که این کشور ممکن است چهارمین آزمایش موشکی خود را عملی سازد. کیم ایل سونگ پدربزرگ کیم جونگ اون، رهبر فعلی کره شمالی است.
XS
SM
MD
LG