لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

رسانه‌های کره شمالی از توافق دو کره برای آغاز مذاکرات خبر دادند


رسانه های کره شمالی از توافق دو کره برای مذاکره خبردادند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

در حالیکه تنش‌های مرزی میان کره شمالی و کره جنوبی طی روزهای اخیر به اوج رسیده بود، رسانه‌های کره شمالی تأييد کردند که دو کره برای جلوگيری از بروز جنگ در منطقه قبول کرده‌اند با يکديگر وارد مذاکره شوند.

کی آر تی، تلویزیون دولتی کره شمالی، روز شنبه ۲۲ اوت، درست در آستانه بروز يک برخورد نظامی احتمالاً شديد و خطرناک در مرز ميان دو کشور کره جنوبی و شمالی، اعلام کرد مقام های بلندپايه دو کشور برای جلوگيری از بروز جنگ، پس از نزديک به يکسال سکوت قبول کرده‌اند پشت ميز مذاکره بنشينند.

مذاکرات قرار است با حضور مدير امنيت ملی کره جنوبی، هونگ يونگ-پيو، وزير وحدت دو کره، هوانگ پيونگ سو از ديپلمات‌های ارشد ارتش خلق کره شمالی و يکی ديگر از مقام های بلندپايۀ اين کشور در روستايی در مرز مشترک دو کشور صورت گيرد. هوانگ پيونگ سو از ديد ناظران خارجی، پس از رهبر کره شمالی مرد شمارۀ دو اين کشور محسوب می شود.

بنا به اعلام تلویزیون دولتی کره شمالی، هوآنگ پيونگ سو، عضو هيئت رئيسۀ دايرۀ سياسی کادر مرکزی حزب کارگران کره، و کيم يانگ گون، معاون کميتۀ مرکزی حزب با رئيس دفتر امنيت ملی، و وزير وحدت دو کره بعد از ظهر جمعه ۲۲ اوت در مورد وضعيت جاری با مقام های کره جنوبی تماس اضطراری برقرار کردند.

دو کشور زمانی تصمیم به آغاز مذاکره گرفتند که با توجه به تنش‌های شديد چند روز گذشته و اولتيماتوم‌های پی در پی دو طرف، هراس ناشی از شکل گيری وضعيتی خارج از کنترل در منطقه رو به فزونی گرفته بود. تا آنجا که حتی کی آرتی، تلويزيون دولتی کره شمالی نيز اعلام کرده بود وضعيت به سختی قابل کنترل است.

وزارت امور خارجه کره شمالی پيش از انتشار اين خبر در بيانيه‌ای کره جنوبی را تهديد کرده بود که آماده جنگی تمام عيار است. تنش موجود از زمانی آغاز شد که کره جنوبی ادعا کرده دو سرباز مرزی اين کشور در اثر برخورد با مين هايی که کره شمالی در زمين های مرزی کار گذاشته، دچار معلوليت جسمی شدند.

روز پنجشنبه گذشته کره جنوبی در واکنش به پرتاب موشک از سوی کره شمالی، دهها گلوله توپ به آن کشور شلیک کرد.

کره شمالی پرتاب موشک را تکذیب کرده و رهبر آن کشور به نیروهایش در مرزها دستور آماده باش کامل داده بود. کره جنوبی نیز در واکنش به این اقدام، شمار افرادی را که در منطقه صنعتی مشترک میان دو کشور کار می کنند کاهش داده بود.

XS
SM
MD
LG