لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

ناقوس دوستی کره در لس آنجلس به صدا در می آید


ناقوس دوستی کره در لس آنجلس به صدا در می آید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

ناقوس دوستی کره در لس آنجلس به صدا در می آید

ناقوس دوستی دویستمین سالگرد استقلال آمریکا از سوی دولت کره جنوبی به مردم این کشور اهدا، و در شهر لس آنجلس نصب شد.

«ناقوس دوستی کره»، که برخی از اهالی کره جنوبی آن را مجسمه آزادی ساحل غربی آمریکا می دانند، سال ها بود که به تعمیر احتیاج داشت. ناقوس دوستی کره – هدیه سئول به مردم آمریکا به مناسبت دویستمین سالگرد استقلال ایالات متحده – مایه مباهات کره ای-آمریکایی های ساکن لس آنجلس بوده است.

به همت گروهی از صنعتگران، ناقوس دوستی درخشش و شکوه سابقش را به دست آورد.

اگر از انجلیک لی، ساکن لس آنجلس بپرسید، می گوید ناقوس دوستی کره خیلی وقت پیش باید مرمت و بازسازی می شد:
«خیلی خوشحالم که دوباره ناقوس را می بینم.»

سال ۱۹۷۶، به مناسبت دویستمین سالگرد استقلال ایالات متحده آمریکا، جمهوری کره یک ناقوس برنزی ۱۸،۰۰۰ کیلویی به آمریکا هدیه داد. ارنست لی، عضو کمیته ناقوس آزادی کره می گوید:
«بسیاری از مهاجران کره ای آمریکایی که به اینجا می آیند، غالباً به من می گویند وقتی دلتنگ کشورشان می شوند، به فکر اینجا می افتند، و می آیند و به ناقوس سر می زنند.»

آقای لی می گوید این مکان – که برای کره ای های ساکن لس آنجلس «خانه دور از وطن» است، بعد از سالها قرار گرفتن در معرض باران های زمستانی، هوای نمک آلود دریا و عدم مراقبت کافی، شروع به خراب شدن کرد. یئون سونگ شین، سرکنسول کره جنوبی در لس آنجلس سه سال پیش را به یاد می آورد، زمانی که برای اولین بار چشمش به ناقوس دوستی افتاد:
«ناقوس وضعیت خوبی نداشت. روی زمین افتاده بود. از پایه جدا شده بود. اصلاً از آن مراقبت خوبی نشده بود.»

اما به برکت انبوه کمک های خیریه و حمایت هنرمندان جمهوری کره، شهرداری لس آنجلس توانست زیبایی و شکوه سابق را به ناقوس دوستی برگرداند. چای دونگ-هی کارشناس ناقوس و شماری از صنعتگران کره چندین ماه روی این پروژه کار کردند. وی می گوید: «از امروز به بعد، کمیته ناقوس دوستی کره مسئول حفاظت از ناقوس خواهد بود. هر روز و همیشه.»

شنیدن زنگ ناقوس در مراسمی که به مناسبت نصب دوباره آن برگزار شد، برای چای دونگ-هی مسأله ای کاملاً شخصی بود:
«شیندن این صدا بسیار عالی است، چون استاد من ۳۸ سال پیش آن را ساخت؛ و حالا من توانستم آن را درست کنم. از این بابت خیلی خوشحالم.»

سرکنسول کره جنوبی می گوید ناقوس در فرهنگ کره شیئی نمادین است:
«این روح مردم کره است؛ تاریخ و قلب مردم کره است. درباره هر موضوعی که صحبت کنید، از میهن پرستی تا احترام به والدین، دوستی و غیره، صدای زنگ ناقوس نماد آن است.»

اریک گارستی، شهردار لس آنجلس شخصاً تعهد کرد که دیگر نگذارد ناقوس دوستی به مرمت احتیاج پیدا کند:
«نرده و توری هایی گذاشته ایم که جلوی نزدیک شدن پرندگان را بگیرد، و اطمینان دارم که همینجا به تعمیرات لازم دسترسی داریم. برای همین خیالمان راحت است که از عهده تعمیرهای لازم در آینده برخواهیم آمد. این کمترین کاری است که می توانستیم برای هدیه مهربانانه مردم کره، که برای دومین باربه ما داده شده، بکنیم.»

ناقوس دوستی کره تنها پنج بار در سال به صدا در می آید – از جمله چهارم ژوئیه به مناسبت استقلال آمریکا، و ۱۵ اوت، به مناسبت روز آزادی کره.
XS
SM
MD
LG