لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

گزارش: درگيری های شبه جزيره کره بر بحث دفاع موشکی در کنگره آمريکا اثر می گذارد


گزارش: درگيری های شبه جزيره کره بر بحث دفاع موشکی در کنگره آمريکا اثر می گذارد
گزارش: درگيری های شبه جزيره کره بر بحث دفاع موشکی در کنگره آمريکا اثر می گذارد

شليک توپخانه کره شمالی به يک جزيره متعلق به همسايه جنوبی آن کشور که طبق گزارشات رسيده تا کنون چهار کشته و تعدادی مجروح بهمراه داشته است از سوی قانونگذاران ارشد آمريکايی مورد نکوهش قرار گرفته و بعضی از آنان با نگرانی از اين حادثه خواستار بالا بردن قابليت های دفاع موشکی کشور هستند.

رهبران هر دو حزب دموکرات و جمهوريخواه يک صدا با صدور بيانيه هايی حمله روز سه شنبه کره شمالی را محکوم کردند. جان بينر، رييس آينده مجلس نمايندگان آمريکا، و ميچ مک کانل، رهبر اقليت جمهوريخواه در سنای آمريکا، و جان مک کين، عضو ارشد کميته نيروهای مسلح سنای آمريکا، ضمن ابراز تأسف از کشته شدن شهروندان کره جنوبی در اين حمله، تجاوز آشکار کره شمالی را غيرقابل قبول خوانده اند.

سناتور مک کين در بيانيه خود می گويد ايالات متحده آماده کمک به هم پيمان خود، کره جنوبی، برای دفاع از خود است. جان بينر، رييس آينده مجلس نمايندگان، می گويد اين رويداد نشان می دهد که آمريکا بايد در مورد قابليت های دفاع موشکی خود جدی تر، عمل کند.

در همين حال هاوارد برمن، رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان، با اشاره به عمليات خصمانه کره شمالی آن کشور را تهديدی جدّی عليه صلح و ثبات منطقه قلمداد کرده و از دولت چين می خواهد تا با مداخله خود، کره شمالی را به متوقف کردن تجاوزات خود عليه کره جنوبی، وادار کند.

آقای برمن در بيانيه خود می افزايد: «بی ثباتی شبه جزيره کره به نفع هيچکس بخصوص چين، بزرگترين شريک تجاری کره شمالی نخواهد بود.» آقای برمن در بيانيه خود از چين می خواهد تا بی درنگ با تعليق کمک های اقتصادی و انرژی خود به پيونگ يانگ نشان دهد که اين سلطه جويی ها پيآمدهايی را در بر خواهد داشت.

کارل لوين، رييس کميته نيروهای مسلح سنای آمريکا، نيز حمله کره شمالی به کره جنوبی را تازه ترين نشانه از رفتار غير مسؤلانه پيونگ يانگ قلمداد کرده است که با رفتار بی منطق خود اصول بين المللی را ناديده می گيرد. سناتور لوين می گويد ما بايد همبستگی خود را با کره جنوبی و همه کشورهايی که خواهان صلح و ثبات در منطقه هستند حفظ کنيم و جامعه بين المللی بايد فوراً اين اقدام تجاوزگرانه کره شمالی را محکوم کند.

جو ليبرمن، سناتور مستقل دموکرات و رييس کميته امنيت داخلی در سنا، در واکنش به گلوله باران جزيره مسکونی کره جنوبی توسط توپخانه کره شمالی با صدور اعلاميه ای گفت: «تحريکات تازه ای که کره شمالی براه انداخته است نيازمند پاسخی محکم از سوی آمريکا و همپيمانان اين کشور و در جامعه گسترده بين المللی است. سناتور ليبرمن می گويد اقدام تجاوزکارانه کره شمالی تنها موجب تقويت بيشتر حمايت آمريکا از همپيمان خود کره جنوبی، خواهد شد.

XS
SM
MD
LG