لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

دیدگاه| بجای توافق با ایران و کره شمالی، سیستم موشکی و دفاعی آمریکا را تقویت کنید


یادداشتی در واشنگتن تایمز از پیتر وینسنت پرای، رئیس دفتر کمیسیون کنگره آمریکا در امور پالس های الکترومغناطیسی

هر توافق خلع سلاحی که جداگانه با کره شمالی یا ایران منعقد شود محتوم به شکست است، زیرا فضای استراتژیک برای کنترل تسلیحات از زمان جنگ سرد به شدت دگرگون شده است.

روسیه، چین، کره شمالی و ایران متحدانی تاکتیکی در یک «جنگ سرد جدید» علیه ایالات متحده هستند. تهدیدهای هسته ای و موشکی کره شمالی و ایران بر مبنای فناوری روسی و چینی بنا شده است. ایران و کره شمالی شرکایی استراتژیک اند که بر مبنای منافع و قراردادها بر سر برنامه های موشکی و هسته ای همکاری می کنند.

موشک های ایران عمدتا از روی نمونه موشک های کره شمالی ساخته شده که خود آن ها از موشک های روسی و چینی مدل برداری شده است.

کارشناسان امور خلع سلاح در گزارش هایی به کنگره آمریکا گفته اند که برجام در قطع راه های همکاری میان ایران و کره شمالی در امور هسته ای ناکام بوده و راه فریبکاری را برای ایران با تهیه این فناوری از کره شمالی راحت تر کرده است.

به نظر می رسد مشاوران وزارت خارجه آمریکا وجود یک «محور شرارت» موشکی هسته ای میان کره شمالی، ایران، روسیه و چین را فراموش کرده اند.

حتی اگر پرزیدنت ترامپ به هر چه می خواهد در یک توافق خلع سلاح هسته ای با ایران دست پیدا کند، چه چیزی می تواند مانع این شود که تهران مخفیانه از برنامه جنگ افزار هسته ای کره شمالی استفاده نکند؟

حتی اگر پرزیدنت ترامپ به هر چه می خواهد در خلع سلاح هسته ای ایران و کره شمالی دست پیدا کند، چه چیزی مانع روسیه و چین خواهد شد تا مخفیانه آن ها را به کشورهای مسلح به موشک های هسته ای تبدیل نکنند؟

به چالش کشیدن یا نابودی تسلط آمریکا بر نظم جهانی با توسل به دست نشانده های مسلح به جنگ افزار هسته ای در کره شمالی و ایران وسوسه برانگیزتر از آن است که روسیه و چین در برابر آن مقاومت کنند.

یک واقعیت جدید دیگر، آسیب پذیری ایالات متحده و تمدن الکترونیک در برابر تخریب ناشی از یک حمله الکترومغناطیسی با یک جنگ افزار هسته ای است.

فارغ از این که پیونگ یانگ و تهران به چه توافقی تن در بدهند، این توافق ها را بی ارزش تصور کنید. به نوسازی نیروهای هسته ای آمریکا، موشک های دفاعی مستقر در فضا و حفاظت در برابر حملات الکترومغناطیس با سرعت تمام ادامه بدهید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG