لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

علیرغم محکومیت ها و هشدارها، یک کلیسای آمریکایی قصد دارد طرح آتش زدن قرآن را اجرا کند


مسئول یک کلیسای انجیلی در آمریکا می گوید او تصمیم دارد طرح آتش زدن نسخه های قرآن را در روز ۱۱ سپتامبر اجرا کند. علی رغم انتقادهای دولت اوباما، سازمان ملل متحد و رهبران مذهبی، کشیشی به نام تری جونز روز چهارشنبه در شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت کلیسا احساس می کند پیامی که می فرستد بسیار مهم است. او گفت اعتراض متوجه اسلام افراطی است.

پیشتر در روز چهارشنبه، واتیکان گفت سوزندان نسخه های قرآن در روز ۱۱ سپتامبر، اقدامی «گستاخانه و وخیم» خواهد بود.

شورای گفت و شنود بین مذاهب روز چهارشنبه گفت تمام مذاهب در مورد کتاب های مقدس، مکان های عبادت و نمادهای خود حق دارند از احترام و حفاظت برخوردار باشند. شورا گفت با خشونت هایی مانند حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به آمریکا نمی توان با دیگر اقدامات برآمده از نفرت مقابله کرد.

روز چهارشنبه همچنین نماینده ویژه بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت سوزاندن قرآن به کوشش برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان صدمه خواهد زد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه و اریک هولدر، دادستان کل آمریکا نیز، علیه طرح سوزاندن قرآن سخن گفتند.

خانم کلینتون این اقدام را «بی شرمانه» نامید. آقای هولدر در دیداری با رهبران مذهبی آن را «ابلهانه و خطرناک» خواند.

کشیش کلیسا می گوید هشدارها در مورد امکان خشونت علیه آمریکاییان در خارج را جدی می گیرد، با این حال او و پیروانش قصد دارند برنامه خود را که مصادف با نهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر است اجرا کنند.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد آمریکا و ناتو در افغانستان، و آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، هشدار داده اند آتش زدن نسخه های قرآن می تواند سربازان غربی را به خطر بیاندازد. و پتریوس گفت طالبان ممکن است از آن برای مقاصد تبلیغاتی استفاده کنند.

این اختلاف در حالی شکل می گیرد که در آمریکا هم اینک بحثی داغ بر سر ایجاد یک مرکز اسلامی در شهر نیویورک در نزدیکی محل حملات به برج های مرکز تجارت جهانی جریان دارد.

مقامات دولت اوباما می گویند تری جونز، کشیش کلیسا، و پیروانش در چارچوب حقوق خود در قانون اساسی آمریکا می گنجند، همان گونه که معترضین مخالف جنگ در تظاهراتی در گذشته پرچم های آمریکا را آتش زده اند. دولت محلی فلوریدا از صدور اجازه سوزاندن قرآن برای کلیسا خودداری کرده است، اما مقامات کلیسا گفته اند آن را اجرا خواهند کرد.

طرح سوزاندن قرآن موجب بروز اعتراضاتی در کابل، پایتخت افغانستان، شده است. در آنجا روز دوشنبه، معترضین در حالی که شعار می دادند «مرگ بر آمریکا»، در برابر یک مسجد جمع شدند. ایران هشدار داده است که سوزاندن قرآن می تواند به بروز احساسات و رویدادهای غیر قابل کنترل در کشورهای اسلامی منجر شود.

XS
SM
MD
LG