لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

آمریکا تعهد کرد از کره جنوبی کاملا حمایت کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده از طرح سئول برای مجازات کره شمالی به دلیل غرق کردن یک کشتی کره جنوبی کاملا حمایت می کند.

کاخ سفید بامداد دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد آقای اوباما فرماندهان نظامی خود را مسئول همکاری نزدیک با فرماندهان نظامی کره جنوبی کرده است تا از آمادگی آنان اطمینان حاصل کرده و جلوی تهدیدهای احتمالی آینده را بگیرند.

روز دوشنبه در پکن، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا وضعیت را «بسیار پرمخاطره» توصیف کرد و گفت در حال حاضر جلسات مشاوره تنگاتنگی را با چین و دیگر کشورها بر سر این مسئله برگزار می کند. خانم کلینتون گفت روز چهارشنبه برای مذاکرات بیشتر به سئول می رود.

پیشتر در روز دوشنبه لی میونگ باک رئیس جمهوری کره جنوبی در سخنانی که از تلویزیون سراسری این کشور پخش شد گفت دولت این کشور از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار اعمال تحریم هایی علیه پیونگ یانگ خواهد شد. او همچنین گفت کشتی های تجاری کره شمالی دیگر مجوز راندن در آبهای کره جنوبی را نخواهند داشت و تمامی مراودات تجاری و عمده با همسایه شمالی اش را متوقف می کند.

کره شمالی روز دوشنبه تهدید کرد در صورتی که سئول بار دیگر پخش پیام های جهت دار و پروپاگاندا از بلندگوهای کارگذاشته شده در مرز به سوی سرزمین های شمالی را آغاز کند، این بلندگوها را هدف حمله قرار می دهد.

کره جنوبی پخش چنین پیام هایی را در سال ۲۰۰۴ متوقف کرده است.

هشدار کره شمالی کمی پس از آن اعلام شد که وزیر دفاع کره جنوبی گفت سئول پخش پیام های پروپاگاندا را به عنوان بخشی از تحریم هایش علیه کره شمالی از سر می گیرد. دلیل این امر نقش پیونگ یانگ در غرق کردن کشتی جنگی متعلق به همسایه جنوبی اش است.

وزیر دفاع کره جنوبی همچنین گفت کشورش به زودی تمرین نظامی برای آزمایش ضدزیردریایی را به زودی آغاز می کند.
رئیس جمهوری کره جنوبی می گوید اگر پیونگ یانگ بار دیگر دست به اقدامی خشونت بار بزند، حق دفاع را برای خود محفوظ می داند. او در عین حال گفت سئول به دنبال رویارویی نظامی نیست.

سئول پیونگ یانگ را به شلیک اژدر به سوی یک ناو کره جنوبی در ماه مارس، متهم کرده است که طی آن ۴۶ تن از پرسنل نیروی دریایی این کشور کشته شدند.

کره شمالی همسایه جنوبی اش را به دروغگویی متهم می کند و تهدید کرده است در صورت تلافی جویی کره جنوبی، وارد جنگ با این کشور خواهد شد.

جامعه بین الملل غرق کردن کشتی کره جنوبی را محکوم کرده است اما روشن نیست که شورای امنیت درباره این امر چه تصمیمی خواهد گرفت.

محل غرق شدن کشتی کره جنوبی در مرز آبی است که سازمان ملل متحد طی فرمانی در سال ۱۹۵۳ درباره آن تصمیم گرفت.
پیونگ یانگ هرگز چنین مرزی را به رسمیت نشناخت.

دو کشور کره جنوبی وکره شمالی، از سا ل ۱۹۹۹ تاکنون، در این منطقه وارد سه درگیری دریایی شده اند.

XS
SM
MD
LG