لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

ويديو «کُنی ۲٠۱۲» رکورد پربيننده ترين را در اينترنت شکست


ويديو «کُنی ۲٠۱۲» رکورد پربيننده ترين را در اينترنت شکست
ويديو «کُنی ۲٠۱۲» رکورد پربيننده ترين را در اينترنت شکست

«کُنی ۲٠۱۲»* فيلمی در مورد جوزف کُنی، رهبر گروه شبه نظامی اوگاندا موسوم به «اِل آر اِي» ** يا ارتش مقاومت پروردگار است که در چند روز اخير بر روی اينترنت و در رسانه ها سر و صدای زيادی کرده و يکی از پربيننده ترين ويديوها بوده است.

هرچند اين ويديو که توسط سازمان نيکوکاری «کودکان نامريی»*** ساخته شده مورد انتقادهای زيادی قرار گرفته است، بن کيسی، مدير عامل سازمان، اظهار اميدوار کرده است تا با توضيح عملکرد سازمانش سوتفاهم ها را برطرف کند.

پس از گذشت تنها ۶ روز از انتشار «کُنی ۲٠۱۲» فيلمی که در مورد جوزف کُنی، رهبر شورشيان اوگاندا، تهيه شده است، اين ويديو رکورد پربيننده ترين را در اينترنت شکست.

بيش از ۱۱۲ ميليون بار از حدود ۷۵۰ قطعه ويديويی که به روی اينترنت آپلود شده، ديدن شده است. اين ويديو نسخه هايی به زبان های انگليسی، اسپانيايی، ايتاليايی، فرانسوی و چينی دارد.

بر روی سايت رسمی يوتيوب نيز تاکنون بيش از ۷۴ ميليون نفر از اين فيلم ۲۹ دقيقه ای ديدن کرده اند****.

تمام اين استقبال سازمانی را که مسئول ساختن اين ويديو بوده مورد انتقاد زيادی قرار داده است. روز دوشنبه بِن کيسي، مدير عامل سازمان «اينويزيبل چيلدرن» يا «کودکان نامريی» در يک گفتگوی ۸ دقيقه ای به منتقدين پاسخ داد.

بن کيسی گفت: برايم سخت بود که بعضی از نظرات را در مورد کودکان نامريی بخوانم. ولی درک ميکنم، چون خيلی ها تازه چند روز پيش، از طريق فيلم «کُنی ۲٠۱۲» با اين سازمان آشنا شده اند. به خاطر همين وقتی اين فيلم ۲۹ دقيقه ای را می بينند، تازه ميروند روی وبسايت ما تا در مورد برنامه هايمان آگاهی پيدا کنند. اما از بس سامانه ما ديدارکننده پيدا کرده است ترافيک زياد کامپيوترهای سرور ما را از کارانداخته و نمی توانيد اطلاعات درستی از سازمان و برنامه هايمان پيدا کنيد و علامت سوال در ذهنتان پيدا می شود. متوجه نيستيد اين مسئله مدتهاست که ادامه دارد. می فهمم چرا مردم شک دارند و فکر می کنند از آن چيزهای الکی و يکشبه است؛ اما، اينطور نيست کاملاً واقعی است و با کمپين های خيلی عميق، انديشمند و در سطح بين المللی، در ارتباط است.

يکی از مهمترين انتقادهايی که از اين سازمان شده استفاده آن از صندوق خيريه است. آقای کيسی به اميد آنکه سوتفاهم ها را برطرف کند نحوه کاری سازمان «کودکان نامريی» را توضيح داد.

بن کيسی گفت: در مورد ما خيلی سوال ها هست و ما می خواهيم تا آنجا که می شود شفاف باشيم و همين حالا جواب آن سوال ها را بدهيم. برای اينکه هدف ما هميشه يک چيز بوده است و آنهم اين است که جلوی خشونت های «اِل آر اِي» دراوگاندا را برای هميشه بگيريم و به بازسازی مناطق جنگ زده کمک کنيم. اولين قدم ما اين است که فيلم ها و ويديوهای تحريک کننده و بيدارکننده بسازيم. البته من شخصاً اين کار را نميکنم. جيسون راسل اين کار را ميکند که خيلی مهارت دارد. و دليلش هم اين است که از طريق ويديو مردم بيشتری را با مسئله اين ارتش شورشی آشنا ميکنيم. وقتی مردم فيلم را ديدند و به اين موضوع اهميت دادند، از آنها می خواهيم که در اين مبارزه نقش داشته باشند و به دولت کشور خود و جوامع بين المللی نشان دهند که می خواهند به خشونت اين شورشيان پايان داده شود.همه اين کارها وقت می برد. ما ديديم اين وضع۲۶ سال ادامه داشته است. ديديم که نمی توانيم دست روی دست بگذاريم و صبر کنيم، بايد سريع دست به کار شويم.

«اِل آر اِي» يا ارتش مقاومت پروردگار يک گروه شبه‌ نظامی اوگاندايی با ايدئولوژی مسيحی است که هدفش براندازی حکومت در اوگاندا و استقرار حکومت دينی است. رهبر اين گروه جوزف کُنی به اتهام ارتکاب «جنايات جنگی و جنايت عليه بشريت» تحت تعقيب ديوان بين‌المللی کيفری قرار دارد.

در پايان سخنانش آقای کيسی بار ديگر پيام سازمانش را به گوش شوندگان رساند و آنهم پايان دادن به جنايات کُنی و دستگير کردن وی است.

سازمان کودکان نامريی، اينويزيبل چيلدرن، از طريق توئيتر به سوالهای بيشتری در مورد جنبش و فعاليت نيکوکارانه اش پاسخ ميدهد.

* KONY 2012

** LRA Lord's Resistance

***Invisible Children

**** http://www.youtube.com/watch?v=Y4MnpzG5Sqc

XS
SM
MD
LG