لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

چاقو و چاقـوکشی در ايران


چاقو سلاحی است که عرض اندام با آن از دوران قاجار گریبان گیر بخش هایی از جامعه ايران بوده است، و حتی به سینما و داستان ایرانی راه پيدا کرده و بر پاره ای از فرهنگ ایرانی خط انداخته است.

بنا به آمار پزشکی قانونی ۳۱۷ نفر تنها در چهار ماه نخست سال جاری گرمی جانشان را به سلاح های سرد دادند.
این آمار نشان می دهد که چاقو روزانه باعث ۱۶۰۰ درگیری شده و هر روز سه کشته روی دست شهر می گذارد.

سال گذشته ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار پرونده نزاع با سلاح سرد روی میز پزشکی قانونی باز شد، رقمی که در ده سال گذشته بی سابقه بوده است.

پزشکی قانونی می گوید پای نزدیک به یک درصد مردم ایران هر سال به خاطر نزاع و ضرب و شتم به مراجع انتظامی و قضایی باز می شود و نتیجه آن کشته شدن بیش از یازده هزار نفر در دهه هشتاد شمسی با سلاح هایی همچون چاقو، قمه، دشنه، شمشير و ساطور بوده است.

به گزارش پلیس ایران، سال ۸۹ بیشترین قتل با سلاح سرد را در دهه ۸۰ به خود اختصاص داد. رقمی که رشد ۱۶ درصدی را نسبت به سال ۸۸ نشان می دهد.

افزایش آماری استفاده از تیزی در ایران در تابستان گذشته مجلس را بر آن داشت تا دادستان، وزیر دادگستری و فرمانده نیروی انتظامی را دعوت کند تا در صحن علنی راه‌ حلی برای برخورد قانونی با آن بیابند. نتيجه آن قانونی بود که تنها در یک ماده استفاده از سلاح سرد را در معابر و ملاء عام محدود می کند وفقط حبس و شلاق را برای چاقو کش هايی که چاقو را ناموس میدانند و حبس کشیده اند به همراه دارد.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی ضعف قانون برای منع استفاده از چاقو، مجریان قانون را خلع سلاح می کند. اسماعیل احمدی مقدم همچنین خشونت را روی دوم سکه تهاجم فرهنگی و سلاح سرد را ابزار اجرای آن می داند.

صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز بر اعدام چاقو کش ها تاکید دارد.

این در حالی است که توليد، توزيع و فروش سلاح سرد در ایران يک شغل قانونی محسوب مي شود؛ و در دل پایتخت از كنار دادگستري تهران تا شهرري كاسبکارانی دارد که یک راسته بازار را قرق کرده اند.

و حالا هر روز پرونده هایی باز برای قتل با چاقو و قانونی که حاملان چاقو را مجرم نمی داند و رییس جمهوری اسلامی که استفاده از چاقو را خدمت به مردم می خواند و کند بودن تصویب قانون برای مجرمانی که تیزی هایشان را غلاف نمی کنند.

XS
SM
MD
LG