لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

نخستین نگاه به سرگرم کننده ترین فیلم ماجراجویانه تابستان با شرکت تام کروز و کمرون دیاز


نخستین نگاه به سرگرم کننده ترین فیلم ماجراجویانه تابستان با شرکت تام کروز و کمرون دیاز
نخستین نگاه به سرگرم کننده ترین فیلم ماجراجویانه تابستان با شرکت تام کروز و کمرون دیاز

تام کروز یکی از ابرستارگان سینمای هالیوود است که بنا بر تائید منتقدین سینمایی می تواند بدترین فیلم ها را هم با شگردهای بازیگری خود به یک واقعه سرگرم کننده و هیجان انگیز تبدیل کند. این بار تام کروز به همراه «کمرون دیاز» به صورت یک زوج هنری در فیلم تازه «شوالیه و روز» Knight and Day نقش آفرینی می کنند.

فیلم «شوالیه و روز» یک فیلم ماجراجویانه رومانتیک است که از لحاظ ژانر سینمایی به شیوه فیلم هایی چون«شمال و شمال غربی» North by Northwest آلفرد هیچکاک، کارگردان قدیمی فیلم های کلاسیک دلهره آور، ساخته شده است. فیلم هرچند از عمق زیادی برخوردارنیست اما با بازی های چشمگیر «کمرون دیاز»، «پیتر سارزگارد» و خود «تام کروز» از لحاظ بازیگری در سطح درخشانی قرار گرفته است.

این فیلم هم چنین از کارگردانی «جیمز منگولد» برخوردار است که پیش از این نیز با فیلم های برجسته ای چون «روی خط راه رفتن» Walk the Line و «سه و ده دقیقه به یوما» قدرت فیلمسازی خود را در صحنه فیلم هایی از نوع هوشمندانه و درعین حال مورد پسند عموم نشان داده است. فیلم های «منگولد» هرچند در فهرست بهترین ١٠ فیلم سال قرار نمی گیرند اما تماشاگر هرگز سینما را با این احساس که فیلم ارزش تماشا نداشت ترک نمی کند. این همان چیزی است که در فیلم های امروز هالیوود کمبود آن به شدت احساس می شود.

از سوی دیگر جیمز منگولد می داند چگونه به بهترین نحو از بازیگرانش استفاده کند و او و تام کروز هم درک می کنند و می دانند که چرا حضور ابرستاره ای در سطح تام کروز برای بازآفرینی نقش شخصیت اول فیلم – «روی میلر»- لازم است و چرا این مامورمخفی وقتی عینک آفتابی شیکی به چشم دارد همه کارها را چند برابر بهتر انجام می دهد!

فیلم در همان دقایق اول با صحنه ای آغاز می شود که دوربین روی شخصیت «میلر» (تام کروز) تمرکز کرده و بقیه جمعیت با صورت هایی تار و نامشخص دیده می شوند.

فیلمنامه پرتحرک و پرانرژی «پاتریک اونیل» نیز به صورتی دنباله روی فیلم کلاسیک دیگری از «هیچکاک» به نام «مک گافین» بوده است که در آن همه در جستجوی دشمن به بیراهه کشانده می شوند. در فیلم شوالیه و روز، دشمن یک «باطری» کوچک است که توسط یک دانشمند دیوانه به نام «سیمون فنچ»اختراع شده است و مهم ترین منشاء انرژی از زمان پیدایش خورشید تا کنون محسوب می شود!

اما فیلم «شوالیه و روز» در حقیقت روی روابط تازه جوانه زده میان «روی میلر» و «جون هونز» (کمرون دیاز) تمرکز دارد که در فرودگاهی در شهر «ویچیتا» در ایالت کانزاس با هم آشنا شده اند.

شخصیت کمرون دیاز، با چکمه های کابویی، مکانیکی است که به کار تعمیر ماشین های آنتیک و قدیمی اشتغال دارد و میلر پس از همراه شدن با او برای رد گم کردن، در وحله اول پیش از دلباختن به این زن جوان و دلربا، در داخل هواپیما با گروهی ستیزه جو به جنگ و زد و خورد می پردازد. در اینجاست که دو شخصیت کروز و دیاز درحال فرار از دشمنان گوناگون از جمله رئیس تبهکاران یک کشور آمریکای جنوبی از شهری به شهری دیگر فرار می کنند.

گروهی از این دشمنان، همکاران قدیمی «روی میلر» در «CIA» هستند که تصور می کنند این مامور مخفی با ماموریتی کاملا محرمانه، برعلیه آن ها و درحال خرابکاری برعلیه منافع کشور است. در اینجاست که عوامل ضد جاسوسی به کار می افتند و خلاصه فیلم به مراحل تازه ای از هیجان های غیرقابل پیش بینی می رسد.

شخصیت «جون هونز» هم در اینجا به خاطر حالت معصومیتی که بازی «کمرون دیاز» به آن بخشیده – زنی بی خبر از همه جا از اهالی یک شهر کوچک که به درون مسائل مهم و مرموز سیاست های بین المللی کشیده شده – به خوبی در مقابل شخصیت سخت و دشوار تام کروز قرار گرفته است و برای آن توازنی ایجاد می کند.

این دو ستاره معروف و شناخته شده اغلب قسمت های ماجراجویانه فیلم را بدون استفاده از بدل و شخصا بازی کرده اند.

در فیلم «شوالیه و روز» همه گونه «اکشنی» Action وجود دارد. از تعقیب های اتومبیلرانی تا موتورسواری در کوچه پس کوچه های شلوغ و پررفت و آمد.

منتقدین سینمایی آمریکا از هم اکنون نقش تام کروز در «شوالیه و روز» را یکی از بهترین بازی های این بازیگر درفیلم های ماجراجویانه خوانده اند.

XS
SM
MD
LG