لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

استقبال خوانندگان کتاب از «کیندل»


استقبال خوانندگان کتاب از «کیندل»
استقبال خوانندگان کتاب از «کیندل»

شرکت آمازون، بزرگترین فروشنده اینترنتی جهان که نمونه ویژه ای از «ای کتاب» به نام «کیندل» را به فروش می رساند، گزارش کرده: فروش این نوع «ای کتاب» در سال جاری، نزدیک به چهل درصد افزایش داشته است. بنا به این گزارش، کیندل با فروش هفت و نیم میلیارد دلاری فراتر از پیش بینی ها رفته و به یکی از پرفروش ترین کالاهای آمازون تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استقبال از کیندل شامل بازار بریتانیا نیز شده و این نوع از «ای کتاب» مورد توجه کتابخوانان بریتانیایی قرار گرفته است. هرچند آمازون می گوید سود اندک ناشی از فروش کیندل، که به آمازون امکان رقابت با دیگر «ای کتاب»های رقیب از جمله «آی پد» را داده باعث کاهش سهام کیندل در بازار بورس شده است.

کارشناسان بازار کتاب می گویند: گرچه از زمان آمدن«ای کتاب»ها به بازار چندان نمی گذرد، با این همه، توجه شدید مردم بویژه نوجوانان و جوانان به همگونی با این ابزار جدید این امکان را فراهم آورده تا پدیده «تاخیر فرهنگی» که زاییده ورود یک ابزار جدید در جامعه است زمانی کوتاه تر از پیش بینی ها عمر کند. کارشناسان دلیل این همگونی زودهنگام مردم با «ای کتاب» را به دلیل ویژگی های این ابزار می دانند که در سنجش با کتابهای متعارف برخوردار از وزنی سبک، گنجایش بزرگ آن که شامل دهها کتاب می شود، بزرگ شدن حروف، پیوستگی فرهنگ واژگان، کاهش مصرف کاغذ و آلودگی های محیط زیستی و چندین امتیاز دیگر باعث شده بازار این نوع کالا پررونق و رو به گسترش باشد.

کارشناسان براساس برآوردها گفته اند: نسل آینده «ای کتاب» ها در گسترش کتابخوانی بسیار موثر خواهد افتاد و آیندگان از این ابزار بیش از کامپیوترهای معمولی خانگی برای توسعه آموزش خود بهره مند خواهد شد.

هرچند تغییر و تبدیل «کتاب کاغذی» به «ای کتاب» هنوز و همچنان با مخالفتهای جدی بویژه کتابخوانان حرفه ای و بزرگسالان روبروست و این گروه با ابراز تردید نسبت به جایگزینی «ای کتاب» با کتاب معمولی می گویند: عادت چندهزارساله نمی تواند به شتاب چند دهه ای تغییر کند و آیندگان نیز همچنان کتاب کاغذی را بیشتر دوست می دارند. با این همه کارشناسان می گویند نسلهای آینده بی توجه به این بدبینی بسیار سریعتر از گذشته با ابزارهای نو خو می گیرند.

XS
SM
MD
LG