لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

خودداری ملی‌پوش آلمانی تیم بایرن مونیخ از دریافت واکسن کرونا جنجالی شد 


جاشوا کیمیچ. آرشیو
جاشوا کیمیچ. آرشیو

خودداری جاشوا کیمیچ، ملی‌پوش آلمانی تیم فوتبال بایرن مونیخ، از دریافت واکسن کرونا به جنجالی بزرگ در این کشور تبدیل شده است.

کیمیچ ۲۶ ساله که در محافل ورزشی از او به عنوان کاپیتان آینده تیم ملی آلمان نیز یاد می‌شود، هفته گذشته تأیید کرد که به دلیل «فقدان پژوهش‌های طولانی‌مدت» در مورد اثرات واکسن‌های کرونا، از دریافت آن خودداری کرده است.

او در عین حال گفت در حال بررسی این موضوع است و شاید در آینده واکسن بزند.

اظهارات جاشو کیمیچ با استقبال حزب راست‌ افراطی آلترنانیو برای آلمان قرار گرفته است که همواره با اقداماتی که برای مقابله با ویروس کرونا انجام می‌شود، مخالف کرده است.

در عین حال موضع کیمیچ باعث ناامیدی افرادی شده است که واکسن را به عنوان مسیری برای بازگشت به حالت عادی زندگی در آلمان می‌دانند؛ کشوری که دوباره با افزایش تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ مواجه شده است.

به گفته سازمان بهداشت عمومی آلمان، بیش از ۵۵ میلیون نفر، یعنی ۶۶.۲ درصد از جمعیت این کشور، به صورت کامل واکسینه شده‌اند، ولی کودکان زیر ۱۲ سال واکسینه نمی‌شوند.

آلنا بویکس، کارشناس پزشکی و رئیس شورای اخلاق آلمان، عقیده دارد که جاشوا کیمیچ آگاهی‌های نادرستی درباره واکسن‌های کرونا دارد که به صورت گسترده‌ای در آلمان رواج یافته است.

او به این بازیکن آلمانی توصیه کرد که با توجه به جایگاهی که دارد، مشاوره بهتری دریافت کند تا بتواند الگوی مناسبی برای جامعه باشد.

استفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، نیز دوشنبه گفت که «پاسخ‌های روشن و قانع‌کننده‌ای» برای پرسش‌های جاشوا کیمیچ از سوی کارشناسان آلمانی و بین‌المللی ارائه شده است، و ابراز امیدواری کرد که این ملی‌پوش آلمانی با مطالعه بیشتر درباره واکسیناسیون تصمیم بگیرد.

خودداری جاشوا کیمیچ از تزریق واکسن کرونا بسیاری از طرفدارانش را غافلگیر کرد؛ زیرا او در ماه‌های گذشته با شرکت در برنامه‌های خیریه تیم بایرن مونیخ، میلیون‌ها دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تأمین واکسن برای نیازمندان جمع‌آوری کرد.

او با اشاره به این که مخالف واکسن نیست، تأکید می‌کند که باید به نظرات دیگری که درباره واکسن‌های کرونا وجود دارد احترام گذاشت، و تزریق واکسن یک تصمیم فردی است.

لیگ فوتبال آلمان و باشگاه‌های این کشور اسامی بازیکنان واکسینه شده، یا افرادی را که واکسن نمی‌زنند، اعلام نمی‌کنند.

از دوران آغاز همه‌گیری ویروس کرونا تعدادی از بازیکنان و مربیان در این کشور به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

هر چند بدون شک جاشوا کیمیچ تنها بازیکن آلمانی نیست که واکسینه نشده است، ولی جایگاه او به عنوان ستاره بایرن مونیخ، و کاپیتان احتمالی آینده تیم ملی فوتبال این کشور بسیار متفاوت است.

اولیور کان، مدیر بایرن مونیخ، با اشاره به این که باشگاه به همه توصیه می‌کند واکسن بزنند، تأکید می‌کند که در عین حال باید به نظرات دیگری که در این رابطه وجود دارد، احترام گذاشت.

این در حالی است که کارل هاینس رومنیگه، مدیر پیشین بایرن مونیخ، می‌گوید که جاشوا کیمیچ بعنوان یک الگو، و نیز بنا به دلایل دیگر، بهتر است که واکسن بزند.

XS
SM
MD
LG