لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۷

گرایش فیلمسازان برجسته ایرانی به ساخت فیلم در خارج از کشور


گرایش فیلمسازان برجسته ایرانی به ساخت فیلم در خارج از کشور
گرایش فیلمسازان برجسته ایرانی به ساخت فیلم در خارج از کشور

یک شرکت بزرگ فرانسوی تولید فیلم به نام « MK2» پروژه های در دست ساخت خود را اعلام کرده است. شرکت فرانسوی تهیه و تولید فیلم « MK2» می گوید براساس ساخت فیلم های «رونوشت برابر اصل» عباس کیارستمی و «کارلوس» ساخته اولیور آسایاس فیلمساز فرانسوی به این دو فیلمساز پیشنهاد ساخت فیلم داده است.

فیلم کیارستمی که به سرمایه این شرکت فرانسوی ساخته می شود «پایان» نام دارد که در ژاپن ساخته می شود.

عباس کیارستمی گفته است فیلم پایان به روابط عاطفی در ژاپن امروزی می پردازد که ادامه داستان «رونوشت برابر اصل» است.

در فیلم تازه عباس کیارستمی بازیگرانی همچون «آئوی میازاکی» از برجستگان سینمای ژاپن بازی می کنند.

شرکت « MK2» یکی از سرمایه گذاران اصلی فیلم «كپی برابر اصل» است. فیلمی كه در جشنواره كن جایزه بهترین بازیگر زن را برای «ژولیت بینوش» به‌همراه آورد، تاكنون در جشنواره‌های متعددی چون ریودوژانیرو، ملبورن، نیویورك، ابوظبی و شیكاگو نمایش یافته و اخیرا به جشنواره‌ انجمن فیلم آمریكا نیز دعوت شد.

همزمان با این رویداد اصغر فرهادی سازنده فیلم«جدایی نادر از سیمین» نیز اعلام کرد فیلم بعدی خود را در خارج از مرزهای ایران می سازد. او تایید کرد یک تهیه کننده فرانسوی ابراز آمادگی سرمایه گذاری برای ساخت فیلم بعدی فرهادی را ارائه کرده است.

یک کارشناس سینما می گوید: گرچه همکاری فیلمسازان ایرانی با سینمای جهان نشانگر ارتقای جایگاه سینماگران ایران در جهان سینمای امروز است؛ اما بخشی از آن ناشی از فشارها و تنگناهای تازه پدید آمده از سانسور حکومتی علیه خلاقیت های هنری ست. مقررات جدید افزون بر قوانین سنتی جاری سانسور است که هنرمندان ناچار به رعایت آن بوده اند.

کارشناسان می گویند: سیاست های جدید سانسور حکومتی به واقع پیام تازه ای برای هنرمندان دگراندیش به همراه دارد: ما محترمانه می گوییم کار نکنید!

XS
SM
MD
LG