لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

عباس کیارستمی میهمان ویژه جشنواره فیلم و موسیقی کوشتندورف


عباس کیارستمی میهمان ویژه جشنواره فیلم و موسیقی کوشتندورف
عباس کیارستمی میهمان ویژه جشنواره فیلم و موسیقی کوشتندورف

سومین جشنواره جهانی فیلم و موسیقی کوشتندورف صربستان در روستایی به همین نام در مناطق کوهستانی این کشور و با حضور میهمان ویژه: عباس کیارستمی آغاز به کار کرد.

امیر کوستاریکا، فیلمساز برجسته بوسنیایی، بنیانگذار و مدیر این جشنواره، در آیین گشایش جشنواره گفت: «بسیار شادمانم که عباس کیارستمی میهمان ویژه این جشنواره است. من برای کارهای او و ساختار شاعرانه اشان احترام بسیار قائلم. ما جایزه ویژه سپاس از یک عمر فعالیت را به وی اهدا می کنیم بویژه برای ساخت فیلم «زیر درختان زیتون» که الهام بخش من برای ساخت فیلم بود.»

عباس کیارستمی، میهمان ویژه، پیش از آغاز به کار جشنواره با هلی کوپتر به روستای برف گرفته کوشتندورف وارد شد و از سوی امیر کوستاریکا، فیلمساز برجسته بوسنیایی و دارنده دو جایزه نخل طلایی جشنواره کن مورد استقبال قرار گرفت.

در روز دوم جشنواره پس از نمایش فیلم «رونوشت برابر اصل» عباس کیارستمی به پرسش های شرکت کنندگان در جلسه پاسخ گفت و کارگاه آموزش فیلم یک روزه ای را نیز اداره کرد که دانشجویان فیلم، جوانان و دوستداران سینما در آن شرکت کرده بودند.

عباس کیارستمی در آغاز کارگاه آموزش فیلم خطاب به جوانان و دانشجویان گفت: «گرچه سن و سال من به حدی هست که به پند و اندرز بپردازم؛ اما من آدم صالحی برای پنددادن نیستم. من فکر نمی کنم که پندواندرز اصولاً کارآیی داشته باشد؛ اما من دوست دارم به شما بگویم که به تعهدات خود ادامه دهید.جوانان هرگز نباید از تعهدات خود شانه خالی کنند و زندگی بدون تعهد را پیشه کنند.»

در پاسخ به پرسش اینکه سبک ویژه شما سرمشق خوبی برای فیلمسازان جوان است، با این وضعیت سینمای امروز را چگونه می بینید؟ آیا جایی برای سینمای هنری وجود دارد؟ عباس کیارستمی گفت: «من پاسخم را براساس کارگاه های آموزشی در ایران و گوشه هایی از جهان می دهم. من با دانشجویان بسیاری بر سر سینمای مستقل کار کرده ام. آنها با دوربین دیجیتال کار می کنند. آنها از دوربین همچون قلم و بهره گیری از ذهن خلاقه اشان استفاده می کنند. آنها بدون هیچ تهیه کننده ای فیلم های بسیاری می سازند. ما سینمایی خلاقانه تری در سده آینده خواهیم داشت. من امیدوارم سینمای هنری در آینده گسترش یابد.

عباس کیارستمی همچنین ویژگی های جشنواره جهانی اما برگزار شده در یک روستای کشور صربستان را برشمرد و با اشاره به امیر کوستاریکا افزود: «کارگردان بزرگی پشت این جشنواره ایستاده است. آنچه اینجا را متمایز و یگانه کرده این است که همه شرکت کنندگان این جشنواره دوستداران سینمای هنری هستند.»

XS
SM
MD
LG