لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

کارگاه فیلمسازی عباس کیارستمی در جشنواره فیلم دبی


کارگاه فیلمسازی عباس کیارستمی در جشنواره فیلم دبی
کارگاه فیلمسازی عباس کیارستمی در جشنواره فیلم دبی

سایت اینترنتی «رویدادهای خاورمیانه» گزارش کرد چهارمین دوره جشنواره فیلم خلیج فارس، که در دوبی برگزار می شود، میزبان عباس کیارستمی، فیلمساز ایرانی خواهد بود.

مدیران جشنواره فیلم خلیج فارس می گویند براساس برنامه ریزی های این جشنواره عباس کیارستمی یک دوره آموزش فیلم را برای فیلمسازان ساکن کشورهای همجوار خلیج فارس همراه با اردن و عراق برگزار خواهد کرد.

کارگاه آموزش فیلمسازی عباس کیارستمی که از سوی شیخ مجیدبن محمد بن رشید آل مختوم رئیس بخش فرهنگ و هنر دبی سازماندهی شده، به مدت ده روز از 22 تا 31 فروردین برگزار خواهد شد.

کارگاه فیلمسازی کیارستمی که برای فیلمسازان جوان برنامه ریزی شده، در حوزه چگونگی ساخت فیلم های مستند متمرکز خواهد بود.

مسعود امرالله آل علی، مدیر جشنواره فیلم خلیج فارس در این باره به رسانه ها گفت: ما مفتخریم عباس کیارستمی فیلمساز شناخته شده جهانی در این جشنواره شرکت خواهد کرد.

عباس کیارستمی که بیش از هفتاد جایزه سینمایی از سراسر جهان را دریافت کرده، به واقعیت های موجود مبنی بر محدودیت های سیاسی، مذهبی و منطقه ای پیش روی بیساری از فیلمسازان منطقه اشاره می کند، و می افزاید: کیفیت فیلمسازی حتا تحت هرشرایطی از محدودیت های منطقه ای، ابزارکار، محدودیت های سیاسی و اقتصادی نیز امکان پذیر است و این کلاس آموزشی برای یاری رسانی به فیلمسازانی برنامه ریزی شده که می خواهند با امکانات موجود به فیلمسازی خود ادامه دهند.

عباس کیارستمی گفت: «این کلاس های متعارف آموزش سینمایی نیست؛ بلکه شیوه ای همکاری برای یاری به فیلمسازان برای چیره شدن بر واهمه ها، مصایب و مشکلات مالی اشان است.

به گفته مدیران جشنواره روز اول فروردین آغاز نامنویسی فیلمسازان حوزه خلیج فارس، و اردن و عراق برای شرکت در کلاس کیارستمی خواهد بود.

عباس کیارستمی که بیش از هفتاد جایزه جشنواره های فیلم از سراسر جهان را دریافت کرده، در ایران مورد اعتنای مدیران سینمایی وزارت ارشاد نیست. و آخرین ساخته اش: «رونوشت برابر اصل» نه تنها در جشنواره فیلم فجر ممنوع بود؛ بلکه جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد که فیلم را در جشنواره کن دیده بود، در توجیه عدم نمایش عمومی این فیلم در سینماهای ایران گفت: رونوشت برابر اصل فیلم خوبی نیست.

XS
SM
MD
LG