لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

رونوشت برابر اصل برنده جایزه بزرگ جشنواره اسپانیا


رونوشت برابر اصل برنده جایزه بزرگ جشنواره اسپانیا
رونوشت برابر اصل برنده جایزه بزرگ جشنواره اسپانیا

فیلم «رونوشت برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی همراه با فیلم «بی بازگشت» ساخته میگوئل کوهن، فیلمساز آرژانتینی برنده جایزه بزرگ جشنواره خوشه طلایی اسپانیا شد. نشریه ورایتی در گزارشی از اسپانیا که این خبر را منتشر کرده افزوده است فیلم «سبه» ساخته: بابک نجفی دیگر فیلمساز ایرانی تبار ساکن سوئد نیز شایسته عنوان بهترین فیلم بخش «محل دیدار» جشنواره والادولید اسپانیا شد.

موفقیت فیلم «رونوشت برابر اصل» کیارستمی در جشنواره های معتبر فیلم در جهان از جمله جشنواره فیلم کن، و درخواست جشنواره های گوناگون برای نمایش این فیلم، هنوز نتوانسته مدیران سینمایی وزارت ارشاداسلامی را وادار به رفع ممنوعیت نمایش این فیلم در ایران کند. مدیران ارشاداسلامی که مخالفت آشکار خود را با این فیلم ابراز کرده اند دلیل ممنوعیت فیلم را عدم رعایت پوشش اسلامی توسط شخصیت زن فیلم اعلام کرده اند. این درحالی ست که کلیه فیلمهای سینمایی خارجی اکران شده در سینماهای کشور و پخش شده از تلویزیون دولتی بدون پوشش اسلامی هستند.

جوادشمقدری که همزمان با نمایش فیلم رونوشت برابر اصل در جشنواره فیلم کن شرکت کرده بود، درباره این رونوشت برابر اصل گفته بود: «فیلم خیلی مخاطب ایرانی ندارد؛ اما در ایران هم کسانی که رویکرد زندگی غربی را در پیش گرفته‌اند، می‌توانند مخاطب این فیلم باشند.» شمقدری درباره اکران این فیلم در ایران افزود: «فکر نمی‌کنم خود آقای کیارستمی هم به‌دنبال اکران فیلم در ایران باشد. مضاف بر اینکه این فیلم یک پخش‌کننده خارجی دارد و ما کلاً قراری برای پخش آثار پخش‌کننده‌های خارجی نداریم. به هر ترتیب با توجه به پوشش خانم بینوش به نظر می‌رسد تنها قابلیت اکران برای محافل خصوصی وجود دارد».

چند روزی از آخرین اظهار نظر جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد در مورد اکران فیلم «رونوشت برابر اصل» نگذشته بود که علیرضا سجاد پور معاون اداره نظارت و ارزشیابی این معاونت از اکران محدود این فیلم خبر داد.

سایت جهان که این خبر را گونه ای «تحریک برای تشویق تماشاگران بیشتر فیلم» ارزیابی کرده بود، با انتقاد از سخنان سجادپور نوشته بود:‌ «نمی توان منکر شد که گفتن «اکران محدود» از سوی یک مقام مسئول در وزارت ارشاد می تواند اقدامی برای کنجکاوی و قاعدتا حضور مخاطب بیشتر برای دیدن اینگونه فیلمها باشند؛ تا به نوعی و غیر مستقیم به مخاطب بگوییم بروید ببینید!»

فیلم رونوشت برابر اصل همین هفته در بخش غیررقابتی جشنواره جهانی فیلم پرتغال به نمایش درخواهد آمد.

XS
SM
MD
LG