لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

گرامیداشت «کیارستمی» در جشنواره‌های خارجی مثل بفتا؛ جشنواره فجر فراموش کرد


در مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا موسوم به «بفتا»، از عباس کیارستمی سینماگر برجسته ایران یاد شد.

در قسمتی از این مراسم، ویدئو مونتاژی تحت عنوان «در یاد» پخش شد و تصاویر فیلمسازان مطرحی که در یکسال گذشته از دنیا رفتند، از جمله عباس کیارستمی به نمایش درآمد.

بفتا تنها مراسم سینمایی نبود که در آن از عباس کیارستمی یاد شد.

جشنواره فیلم ونیز هم، با یادی از سینمای عباس کیارستمی آغاز به کار کرد و در برنامه ویژه بزرگداشت کیارستمی دو فیلم ساخته خود او و یک فیلم که سیف الله صمدیان در مورد او ساخته بود، به نمایش در آمد.

جشنواره فیلم لوکارنوی سوئیس و جشنواره بین المللی فیلم کن هم نام این فیلمساز مطرح ایرانی را زنده نگاه داشتند.

امسال، جایزه ویژه انجمن نویسندگان آمریکا موسوم به «ژان رنوار» نیز به پاس دستاوردهای عباس کیارستمی در زمینه فیلمنامه نویسی به او اهدا خواهد شد.

این جایزه به نویسنده هایی از گوشه و کنار جهان اهدا می شود که در طول فعالیت هنری خود در راستای ارتقای ادبیات سینما و افزودن به غنای حرفه فیلمنامه نویسی تلاش کرده اند.

اما در ایران، تنها جشنواره سینمایی کشور، جشنواره فیلم فجر تنها با پوستر بخش غیررقابتی هنر و تجربه از این فیلمساز فقید یاد کرد.

این مسأله با انتقادهای زیادی همراه شد از جمله امیرحسین علم الهدی، دبیر شورای سیاستگذاری گروه سینمایی «هنر و تجربه» که بی اعتنایی جشنواره به آقای کیارستمی را از جمله نقایص آن عنوان کرد و گفت «عدم کوچکترین اشاره ای به آن زنده یاد در این رویداد ملی نشان از بدسلیقه گی برگزارکنندگان جشنواره داشته است.»

پوستر جشنواره امسال فیلم فجر تصویری از علی حاتمی، فیلمساز پرآوازه ایران را داشت که در سال ۱۳۷۵ از دنیا رفت.

پوستر بخش بین الملل جشنواره فجر که در ماه اردیبهشت برگزار می شود، با تصویری از یکی از عکس های عباس کیارستمی از مجموعه «برف» او رونمایی شد.

آخرین حضورعباس کیارستمی در جشنواره سینمایی فجر به ماه اردیبهشت سال ۱۳۹۴ زمان برپایی بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر باز می گردد.

این جشنواره با پخش فیلم «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی آغاز به کار کرد.

آقای کیارستمی این انتخاب را «لطفی به خود و سینمای مهجور» ایران خواند که تعجبش را برانگیخته است. او در سخنانش اشاره کرد که به این بی مهری ها عادت کرده است.

در سالهای اخیر، عباس کیارستمی فعالیتهای هنری خود را در خارج از ایران ادامه می داد.

دو فیلم اخیرش، «کپی برابر اصل» و «مثل یک عاشق» ، در ایتالیا و ژاپن فیلمبرداری شدند. هر دو فیلم در جشنواره فیلم کن به نمایش در آمدند و «مثل یک عاشق» ، جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را برای ژولیت بینوش ، بازیگر فیلم به ارمغان آورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG