لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

شریک ایرانی‌تبار مایکل فلین توسط هیئت منصفه در دو اتهام مجرم شناخته شد


بیژن کیان (چپ) در کنار مایکل فلین
بیژن کیان (چپ) در کنار مایکل فلین

هیئت منصفه یک دادگاه فدرال در ایالت ویرجینیا آمریکا بیژن کیان، شریک تجاری سابق مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید را در دو اتهام گناهکار دانست.

رسانه‌های آمریکا سه شنبه یکم مرداد گزارش دادند، بیژن رفیعی‌کیان ۶۷ ساله از سوی هیئت منصفه در دو اتهام «فعالیت به عنوان تاجر خارجی ثبت نشده در آمریکا» و «تلاش برای نقض قانون و شهادت دروغ» مجرم شناخته شد و به نوشته پولیتیکو، احتمال دارد به حداکثر ۱۵ سال زندان محکوم شود هر چند معمولا احکام کمتر از اشد مجازات صادر می شود.

آقای کیان مدیر شرکت مشاوره‌ای مایکل فلین به نام «اینتل گروپ» بود.

این اتهامات به کاری که این دو طبق قراردادی در سال ۲۰۱۶ در جهت منافع ترکیه انجام دادند، مربوط می شود.

این شرکت پیشتر یک قرارداد لابی‌گری به ارزش ۵۳۰ هزار دلار برای پیشبرد منافع دولت ترکیه، از جمله ساخت یک فیلم مستند امضا کرده بود که البته ساخت فیلم پس از چند ماه متوقف شد. هدف این مستند، بی اعتبار ساختن و بد نام کردن فتح الله گولن روحانی خود تبعیدی مقیم آمریکا بوده است که رجب طیب اردوغان او را به طراحی کودتای نافرجام ترکیه متهم کرده بود.

دادگاه ویرجینیا غیر از بیژن کیان، «اکیم الپ‌تکین» بازرگان اهل ترکیه و در حلقه نزدیکان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نیز به جرم «دسیسه برای نقض قوانین فدرال لابی‌گری» و مخفی کردن مدارک و «اظهارات نادرست به اف‌بی‌آی» مجرم شناخت.

این دو متهم شده اند مدارکی را که نشان می دهد دولت ترکیه و دیگر مقامات ارشد ترکیه لابی‌ها در آمریکا را هدایت کرده اند، از دید مقامات آمریکایی مخفی کرده بودند.

پرونده این دو بازرگان بخشی از بررسی های رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا است. آقای مولر پرونده دو بازرگان ایرانی تبار و ترک را اوایل سال جاری میلادی به بازپرسی فدرال ویرجینیا ارجاع داد.

مایکل فلین در ژانویه ۲۰۱۷ به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد، اما در کمتر از یک ماه، به خاطر دروغ گفتن به معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره ملاقاتش با سفیر روسیه، از سمت خود کناره‌گیری کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG