لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

خودورکوفسکی: روسیه همچنان زندانی سیاسی دارد


میخائیل خودورکوفسکی، غول نفتی سابق روسیه که به تازگی مورد عفو ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری کشورش قرار گرفته، روز یکشنبه (22 دسامبر) برای اولین بار پس از آزادی از زندان در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. او به اتهام اختلاس و تقلب مالیاتی ده سال را در زندان سپری کرد.

او کمی پس از یک بحث داغ تلویزیونی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بازداشت شده بود. او همچنین از اپوزیسیونی حمایت می کرد که تصمیمات دولت درباره سیاست های مربوط به خط لوله نفت را زیر سوال برده و اتهامات فساد را مطرح کرده بود و گفته بود که جامعه مدنی برای دمکراسی اهمیت زیادی دارد.

به دنبال سرنوشتی که برای آقای خودورکوفسکی پیش آمد، شرکت نفتی او موسوم به یوکوس ورشکست شد و بزرگترین شرکت نفتی روسیه متعلق به دولت آن را خرید.

کنفرانس خبری روز یکشنبه در ایستگاه بازرسی چارلی در برلین برگزار شد.
آقای خودورکوفسکی، که زمانی ثروتمندترین مرد روسیه بود در سخنانش با خبرنگاران گفت که امیدوار است فرمان عفوی که از آقای پوتین دریافت کرده، باعث شود که مردم روسیه گمان کنند دیگر کشورشان زندانی سیاسی ندارد.


آقای خودورکوفسکی گفت: «زندانیان سیاسی دیگری در زندان های روسیه به سر می برند، نه تنها افرادی که در رابطه با پرونده شرکت یوکوس بازداشت شده اند. از شما می خواهم که مرا به عنوان نماد تلاش های جامعه مدنی تلقی کنید که می تواند حتی منجر به آزادی دیگرانی شود که کسی انتظارش را ندارد.»

آقای خودورکوفسکی روز جمعه (۲۰ دسامبر) از زندان آزاد شد. او گفت قصد ندارد وارد سیاست شود و عفو او به معنای اعتراف به گناه نیست.

میخائیل خودورکوفسکی گفت: «وارد هیچ کار سیاسی نخواهم شد. این را هم در نامه ام به آقای پوتین گفته ام و هم بارها تکرار کرده ام. در کارهای عمومی فعالیت خواهم کرد، من الان به دنبال مبارزه برای قدرت نیستم.»

این شهروند ۵۰ ساله روس گفت به دلایل خانوادگی و بیماری مادرش از آقای پوتین درخواست عفو کرده و گفت تنها به شرطی به روسیه باز می گردد که هرگاه مایل بود امکان ترک کشور را داشته باشد.

او در عین حال گفت: «سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که هیچ کس مانع ورود من به روسیه نخواهد شد. متاسفانه در حال حاضر هیچ تضمینی ندارم که نشان دهد اگر به کشور برگردم امکان خروج خواهم داشت و مسائل خانوادگی در حال حاضر برایم اولویت دارد.»

میخائیل خودورکوفسکی ویزای یک ساله اقامت در آلمان دارد.
XS
SM
MD
LG