لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

گروه تروریستی سوری «خراسان» خطرناکتر از «دولت اسلامی»


محسن الفضلی عضو ارشد القاعده در خاورمیانه و رهبر گروه تروریستی موسوم به خراسان - عکس از آرشیو
محسن الفضلی عضو ارشد القاعده در خاورمیانه و رهبر گروه تروریستی موسوم به خراسان - عکس از آرشیو

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در شماره روز دوشنبه نوشت مقامات اطلاعاتی آمریکا ادعا کرده‌اند یک گروه تروریستی موسوم به «خراسان» که در سوریه فعالیت دارد، ممکن است بیش از «دولت اسلامی» آمریکا و اروپا را تهدید کند.

مقامات ایالات متحده گفته‌اند شبکه تروریستی «خراسان» به رهبری یک عضو ارشد القاعده به نام محسن الفضلی در سوریه رشد کرده که احتمالاً بیش از گروه‌های دیگر مصمم به حمله به آمریکاست.

الفضلی، ۳۳ ساله، دستیار اسامه بن‌لادن و یکی از معدود افرادی است که از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر خبر داشت.

جیمز کلاپر، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا، روز پنج‌شنبه گذشته گفت از نظر تهدید امنیت ملی، تهدید گروه «خراسان» به اندازه «دولت اسلامی» است.

اطلاعات چندانی از این گروه در دست نیست. به نوشته نیویورک تایمز، مقامات اطلاعاتی، نظامی و انتظامی این گروه را متشکل از عوامل القاعده در خاورمیانه، جنوب آسیا و شمال آفریقا می‌دانند.

با این حال معلوم نیست به جز الفضلی چه کسان دیگری در گروه خراسان عضویت دارند.

نزدیک به ده سال است که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا الفضلی را زیر نظر دارند. او بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، از افغانستان متواری شد؛ مدتی همراه با گروه اندکی از اعضای القاعده در ایران زندگی کرد، و ظاهراً مدت اقامتش در ایران را در حبس خانگی گذراند.

الفضلی دو سال پیش به عنوان رهبر القاعده در ایران شناسایی شد و برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، مبلغ هفت میلیون دلار پاداش درنظرگرفته شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در ستون نظرات روزنامه تامپابِی نوشت: «جامعه اطاعاتی ما هنوز توطئه‌ای از سوی داعش علیه آمریکا پیدا نکرده‌ است.»

XS
SM
MD
LG