لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

واکنش های جهانی به محکومیت تازه میلیاردر سابق روس


طرفداران میخاییل خودوروفسکی بیرون از محل دادگاه وی در مسکو عکس او را در دست گرفته اند- ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰
طرفداران میخاییل خودوروفسکی بیرون از محل دادگاه وی در مسکو عکس او را در دست گرفته اند- ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰

کاخ سفید از محکومیت جدید میخاییل خودوروفسکی، تاجر سابق عرصه نفت در روسیه و شریک تجاری اش، پلاتون لبدف ابراز نگرانی عمیق کرد. روسیه این دو فعال اقتصادی را به اختلاس و پول شویی متهم کرده است.

در واشنگتن، یک سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کاخ سفید از موارد گزارش شده ی نقض قانون آیین دادرسی روسیه و همچنین سوء استفاده احتمالی از نظام قضایی این کشور نگران است.

در این بیانیه آمده است کوتاهی روسیه در تعهد داشتن به ارزش های جهانی نظیر حاکمیت قانون، مانعی برای مدرنیزه شدن این کشور و تعمیق روابطش با ایالات متحده است.

خودوروفسکی زمانی ثروتمند ترین مرد روسیه بود. او به همراه لبدف به سرقت نفت و پول شویی به میزان ۲۷ میلیارد دلار در این رابطه متهم شده اند.

این دو مرد روس در حال اتمام ۸ سال محکومیت خود در زندان هستند، مجازاتی که پیشتر به اتهام فرار مالیاتی برای آنها در نظر گرفته شده بود. وکلای آنان می گویند که به محکومیت های تازه اعتراض خواهند کرد. خودوروفسکی تمامی اتهامات خود را تکذیب کرده است.

آقای خودوروفسکی و حامیانش می گویند که او به دلیل حمایت از کاندیدای اپوزیسیون و منتقدان ولادمیر پوتین، رییس جمهوری سابق روسیه و نخست وزیر فعلی این کشور مجازات می شود.

خودوروفسکی رییس شرکت نفتی یوکوس بود، شرکتی که توسط کرملین از دست او خارج و ورشکسته اعلام شد و سپس دارایی هایش به فروش رفت.

گیدو وستروله، وزیر امورخارجه آلمان روز دوشنبه محکومیت تازه خودوروفسکی را یک گام به عقب برای دموکراسی روسیه خواند. وزارت امورخارجه بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز در بیانیه هایی جداگانه از مسکو خواستند به حاکمیت قانون احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG