لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

نگاهی به روزنامه های جهان


نگاهی به روزنامه های جهان
نگاهی به روزنامه های جهان

از ميان رويدادهای مرتبط با ايران، گزارش واگذاری خانه ۳ ميليون دلاری خاوری، رييس پيشين بانک ملی، به بهای ٢ دلار به دخترش، واکنش خشماگين ايران به اسراييل و تاکيد رييس جمهوری آمريکا بر ادامه فشارها بر ايران موضوعاتی است که در روزنامه های گلوبال اند ميل، حريت و واشنگتن پست بازتاب يافته اند.

روزنامه گلوبال اند ميل چاپ کانادا در گزارشی پيرامون وضعيت دارايی های محمود رضا خاوری، رييس پيشين بانک ملی ايران، می نويسد: درحالی که مقام های کانادايی در حال بررسی لغو تابعيت خاوری و اخراج وی از کانادا هستند، وی و همسرش خانه ۳ ميليون دلاريشان در تورنتو را به بهای ٢ دلار به دخترشان واگذار کرده اند.

به گزارش اين روزنامه خانواده خاوری همچنين مالک يک خانه ۶۶۰ هزار دلاری در خيابان هاليوود يورک شمالی کانادا هستند که به نام همسر خاوری ثبت شده است. تحليلگران امنيتی آمريکا می گويند آقای خاوری که به خاطر موقعيت شغلی خود در بانک ملی در ليست تحريم های آمريکا و کانادا قرار دارد، می تواند منبع بسيار خوبی برای آگاهی از فعاليت های مخفی مالی جمهوری اسلامی باشد. اين تحليلگران آمريکايی از دولت کانادا خواسته اند تا خاوری را در اين زمينه مورد بازجويی قرار دهد.

روزنامه گلوبال اند ميل به نقل از آوی جوريش، مقام ارشد پيشين خزانه داری آمريکا، می نويسد: دولت کانادا بايد اموال و دارايی های خاوری را به دليل وجود نامش در فهرست تحريم ها عليه ايران، مصادره کند.

در خبری ديگر روزنامه حريت چاپ ترکيه در گزارشی با عنوان «ايران، اسراييل را به چالش گرفته» می نويسد: علی اکبر صالحی، وزيرامورخارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به خبر آزمايش موشک های پيشرفته بالستيک اسراييل می گويد ايران هميشه آماده جنگ است.

پيش از اين مقام های اسراييلی گفته اند يک موشک پيشرفته را از پايگاهی در خارج از تل آويو آزمايش کرده اند که به گفته منابع خارجی قابليت حمل کلاهک هسته ای و حمله به ايران را دارد.

علی اکبر صالحی در گفتگو با روزنامه حريت با اشاره به اينکه تهديدهای اسراييل عليه ايران تازه نيست، افزوده است: ما می توانيم از کشورمان دفاع کنيم.

روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا نيز ديدگاه های پرزيدنت اوباما درباره آينده فعاليت های هسته ای ايران را بازتاب داده و می نويسد باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، می گويد: ادامه برنامه های هسته ای ايران يک تهديد است و آمريکا و فرانسه از جامعه جهانی خواستارآن هستند تا با ادامه فشارها عليه ايران، جمهوری اسلامی را وادار به شفاف سازی در زمينه اهداف هسته ای خود کند. واشنگتن پست می افزايد: آمريکا، بريتانيا و فرانسه از آژانس بين المللی اتمی خواسته اند تا اطلاعات مخفی نگهداشته شده پيرامون فعاليت های هسته ای ايران را علنی کند؛ اما روسيه و چين با اعمال فشار، ارائه گزارش آژانس در مورد ايران را به تاخير انداخته اند.

XS
SM
MD
LG