لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

تحقیق پارلمان کانادا در مورد پرونده شهروندی محمود رضا خاوری، مدیر پیشین بانک ملی ایران


تحقیق پارلمان کانادا در مورد پرونده شهروندی محمود رضا خاوری، مدیر پیشین بانک ملی ایران
تحقیق پارلمان کانادا در مورد پرونده شهروندی محمود رضا خاوری، مدیر پیشین بانک ملی ایران

بنا به گفته مقامات بلند پایه امنیتی کانادا، پرونده محمود رضا خاوری، مدیر پیشین بانک ملی ایران، هم اکنون برای تقلب و کلاهبرداری در اخذ شهروندی این کشور تحت بررسی است ولی حضور ایشان در مقام یک مجرم، خطری را متوجه امنیت ملی کانادا نمی کند.

وضعیت آقای خاوری برای نخستین بار روز دوشنبه ۹ آبان در پارلمان کانادا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقامات مسئول در اتاوا در مورد نحوه ورود افراد مشکل ساز به کانادا بازخواست شدند.

پرسش در مورد اقامت و شهروندی این مقام بلندپایه پیشین بانک ملی ایران در جلسه کمیته سنای کانادا در اتاوا مطرح شد. این جلسه برای شهادت مقامات مسئول کانادا در مورد اقدامات اتاوا برای پیشگیری ایران از توسعه سلاح های اتمی تشکیل شده بود.

آقای خاوری تا ماه سپتامبر گذشته ریاست بانک ملی را بر عهده داشت. این بانک به دلیل رابطه نزدیکش با برنامه هسته ای تهران در فهرست سیاه بین المللی قرار گرفته است.

دانیل لانگ، سناتور محافظه کار پارلمان کانادا در این باره گفت:« نکته قابل توجه این است که دریابیم این مقام بلند پایه بانک ملی ایران چگونه در کانادا پناهگاه امن یافته است؟»

جف یاورسکی، یکی از مقامات سازمان اطلاعات و امنیت دولت فدرال کانادا در پاسخ به این پرسش گفت: «ما در مورد هر گونه خطری که امنیت کانادا را تهدید کند، تحقیق می کنیم. ما در مورد افراد داخل خاک کانادا بدون در نظر گرفتن تابعیت آنها تحقیق می کنیم و هرگاه نگرانی امنیتی وجود داشته باشد، با مقامات سازمان مهاجرت مشاوره می کنیم. اما در مورد پرونده این فرد بخصوص، تا آنجایی که من اطلاع دارم، هیچ نکته خاصی مشاهده نشده است.»

محمود رضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران نیز که تابعیت دوگانه ایران و کانادا را دارد، پس از استعفا از مقام خود در ایران به کانادا سفر کرده و هم اکنون در تورنتو اقامت دارد. تهران نیز می خواهد برای دستگیری آقای خاوری حکم جلب بین المللی بگیرد.

مقامات امنیتی می گویند کانادا پیمان استرداد مجرمین با ایران ندارد. ولی اگر ثابت شود که آقای خاوری با تحریف واقعیت موفق به اخذ گذرنامه کانادایی شده است، ممکن است ایشان شهروندی این کشور را از دست بدهد.

آزادی آقای خاوری و ثروتی که گفته می شود وی با خود به کانادا آورده است (چندین خانه که به نام ایشان و خانواده اش در کانادا به ثبت رسیده ) خشم جامعه ایرانیان کانادا را برانگیخته است. هنوز مشخص نیست که ایشان چگونه در حالی که در ایران به عنوان رییس بانک ملی مشغول به کار بوده اند موفق به اخذ شهروندی کانادا شده اند.

منابع آگاه می گویند آقای خاوری نشان دهنده موج بسیار بزرگتری از مهاجرانی است که با گریز از قانون وارد کانادا شده اند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل اخیراً از حضور دومین مقام ایرانی دست اندر کار در پرونده اختلاس چندین میلیارد دلاری بانک های ایران در شهر مونترال کانادا پرده برداشت.

XS
SM
MD
LG