لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

تحقیق دولت کانادا در مورد حضور محمود رضا خاوری در این کشور


تحقیق دولت کانادا در مورد حضور محمود رضا خاوری در این کشور

رسانه های کانادا از تحقیق اتاوا در مورد حضور محمود رضا خاوری، مدیر عامل پیشین بانک ملی ایران، اقامت او در این کشور و شیوه اخذ گذرنامه کانادایی وی خبر داده اند.

روزنامه «تورنتو سان» در گزارش اخیر خود نوشته است مقام های کانادایی در مورد احتمال بروز تقلب در اخذ شهروندی محمود رضا خاوری، رییس پیشین بانک ملی ایران تحقیق می کنند.

آقای خاوری در ماه گذشته در کشاکش پرونده اختلاس ۶/۲ میلیارد دلاری که پایه های دولت احمدی نژاد را لرزاند، از سمت خود در بانک ملی استعفا داد و در تورنتو، شهری که در آن یک خانه مجلل ۹/۲ میلیون دلاری به نام وی ثبت شده است، سکونت گزید.

حضور خاوری در کانادا خشم بسیاری از کانادایی های ایرانی تبار را که به دلیل حکومت روحانیون از ایران گریخته اند برانگیخته است.

شبنم اسدالهی، فعال حقوق بشر ایرانی مقیم کانادا در این باره گفته است: «ما می خواهیم بدانیم که آیا آقای خاوری مرتکب جرمی شده است یا نه. ما می خواهیم بدانیم که ثروت ایشان از کجا آمده است و ایشان چگونه خانه ۳ میلیون دلاری خود را خریده اند. آیا پول این خانه را نقد پرداخته اند؟ همینطور می خواهیم بدانیم که ایشان درباره حضور خود در کانادا برای اخذ شهروندی این کشور داستان سازی و تقلب کرده است؟» اسدالهی همچنین به دلیل همکاری آقای خاوری با دولت احمدی نژاد، درستی سوگند ایشان را در وفاداری به کانادا و ملکه اش برای اخذ شهروندی این کشور زیر سئوال می برد.

در سال ۲۰۱۰، دولت کانادا در تلاشی به منظور مسدود کردن سرمایه های نیروی سپاه و جلوگیری از پیشرفت برنامه های تسلیحاتی اتمی ایران، هرگونه معامله اقتصادی و تجاری با بانک ملی ایران و صدها شخص مرتبط با آن را ممنوع کرد.

ایالات متحده نیز در سال ۲۰۰۷ بانک ملی ایران را به اتهام پشتیبانی و کمک به صندوق مالی سپاه پاسداران در لیست تحریم های خود قرار داد.

واشنگتن می گوید نیروی سپاه با بیش از ۱۲۵ هزار عضو و برخورداری از منابع مالی بی کران، علاوه بر پرداخت هزینه های برنامه اتمی ایران، از طالبان افغانستان، نیروهای حماس در اراضی فلسطینیان و حزب الله لبنان «حمایت مالی» می کند.

در حالی که هنوز از نتیجه تحقیقاتی که در مورد آقای خاوری در جریان است خبری به دست نیامده است، بیش از ۱۶۰۰ ایرانی تبار مقیم کانادا با امضای یک دادخواست اینترنتی خطاب به جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا نسبت به حضور آقای خاوری و دیگر عوامل جمهوری اسلامی ایران در این کشور ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

مقام های دولت کانادا تاکنون در مورد حضور آقای خاوری در کانادا، پرونده اختلاس بانک های ایران و نیز احتمال رسیدگی به پرونده شهروندی این مقام پیشین دولت جمهوری اسلامی سکوت کامل اختیار کرده است.

XS
SM
MD
LG