لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

حجت الله خطیب درگذشت


حجت الله خطیب

حجت الله خطیب سرپرست سابق فدراسیون کشتی پس از مدت ها مبارزه با بیماری درگذشت.

حجت الله خطیب، که حدود بیست سال رییس اداره کل تربیت بدنی استان تهران بود، و علاوه بر مدیر عاملی باشگاه پرسپولیس، طی سالهای ۹۰ تا ۹۲ سرپرست فدراسیون کشتی شد، پس از مدتها جدال با بیماری سرطان، صبح روز یکشنبه، در ۶۱ سالگی درگذشت.

آخرین حضور او در ورزش ایران، از سال ۹۰ تا ۹۲ در فدراسیون کشتی بود. پس از رفتن یزدانی خرم از فدراسیون کشتی، سکان هدایت این وررزش به خطیب سپرده شد.

وی که از دوران حضورش در اداره کل تربیت بدنی استان تهران، با خانواده ورزش آشنایی کامل داشت، بار دیگر رسول خادم را به کشتی بازگرداند. در شرایطی که محمد بنا هم فرمانده کشتی فرنگی بود، رسول خادم با حمایت های او کشتی آزاد را به جایگاه اصلی اش بازگرداند.

در المپیک ۲۰۱۲ لندن، بهترین نتیجه کشتی در تاریخ حضور کشتی ایران در المپیک رقم خورد و فرنگی کاران با سه مدال طلا درخشیدند. خادم نیز با آزاد کاران بعد از نزدیک به نیم قرن، بعد از ۴۸ سال، در خارج از خاک ایران، در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست به قهرمانی رسید.

او در کمپین حمایت از بقای کشتی در المپیک شرکت کرد و با همکاری و دعوت فدراسیون کشتی آمریکا، و با مشاورانی چون علی افتخاری، در روز جهانی کشتی در سال ۲۰۱۳، در رقابتهای بیت د استریت در نیویورک، با تیم ملی کشتی آزاد حضور یافت.

چرخش صدو هشتاد درجه ای خطیب در زمان کناره گیری رافائل مارتینتی، رئیس سابق فدراسیون جهانی کشتی ،فیلا، مهمترین تصمیم خطیب در تحکیم روابط خارجی دو فدراسیون کشتی ایران و آمریکا محسوب میشود.

در شرایطی که او تا ساعاتی پیش از شروع کنگره فیلا در روسیه، از مارتینتی، رئیس مستعفی فیلا حمایت می کرد، و به نوعی رهبر چند کشور مخالف رفتن مارتینتی بود، در نهایت با پیوستن به اردوی آمریکا و روسیه، حامی نناد لالوویچ صربستانی، برای احراز پست ریاست کشتی جهان شد.

خطیب اما در سفرش به آمریکا، میدانست که در آینده فدراسیون کشتی جایگاهی ندارد و از قبل از ترک ایران برای رقابتهای نیویورک، حضور سنگین رسول خادم را حس می کرد. در پایان دولت محمود احمدی نژاد، نفوذ رسول خادم و اعتبار او، تنها تضمین شرکت ایران در مسابقات آمریکا شد.

حجت‌الله خطیب در دهه هشتاد و پیش از حضور در کشتی هم وارد دنیای فوتبال شد و حاشیه هایی نیز در مدت مدیر عاملی کوتاهش در باشگاه پرسپولیس داشت.

خطیب که در زمان زمامداری اش در تربیت بدنی استان تهران، فوتبال و کشتی تجربیات زیادی را کسب کرده بود، پیش از آنکه در بستر بیماری جای بگیرد خود را آماده ریاست فدراسیون هندبال و حضور در انتخابات این فدراسیون می کرد.

XS
SM
MD
LG