لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

اکبر هاشمی رفسنجانی: شک نبايد کرد که اين زندان رفتنها در مجموع سازنده است


اکبر هاشمی رفسنجانی: شک نبايد کرد که اين زندان رفتنها در مجموع سازنده است

اکبر هاشمی رفسنجانی: شک نبايد کرد که اين زندان رفتنها در مجموع سازنده است

اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه زندانی شدن افرادِ به گفته او دلسوز و منتقد را منجر به بيداری مردم دانست و گفت سکوت جامعه و مردم در خصوص مسائل سياسي غيرقابل قبول است. به گزارش وبسايت کلمه، هاشمی رفسنجانی در ديدار با گروهی از جوانانِ احزاب اصلاح طلب در ايران گفت زندانی شدن چهره های منتقد، موجب آگاهی مردم ميشود. رييس مجلس خبرگان رهبری افزوده است بازداشتها، عده قابل توجهی را در هدف خود ثابت قدمتر کرده و شک نبايد کرد که اين زندان رفتنها در مجموع سازنده است. هاشمی رفسنجانی گفت وقتی کسی وارد فعاليت سياسی ميشود، نبايد فکر کند معادلات آن قدر ساده است که با چند راهپيمايي همه چيز حل می شود.

مجتبی ذولنور: چنانچه آقای هاشمی بخواهد ستون خيمه ضدانقلاب شود بايد فکری به حال خود کند

مجتبی ذوالنور جانشين نماينده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران از اکبر هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد و به وی هشدار داد چنانچه آقای هاشمی بخواهد ستون خيمه ضدانقلاب شود، بايد فکری به حال خود کند. به گزارش وب سايت جرس، مجتبی ذوالنور، آقای رفسنجانی را به واسطۀ عملکرد دو فرزندش در ماه های پس از انتخابات نيز سرزنش کرد. آقای ذوالنور همچنين بدون اشاره به نام ميرحسين موسوی و مهدی کروبی گفت نظام جمهوری اسلامی در دستگير نکردن سران فتنه کاملاً تدبير کرده و اجازه داده است تا آن افراد به مرده سياسی تبديل شوند. سران فتنه عنوانی است که از سوی طرفداران رهبر جمهوری اسلامي به ميرحسين موسوی و مهدی کروبي رهبران مخالفان دولت اطلاق می شود.

محمد خاتمی: در کلان شهرها بايد شهرداران هم به صورت انتخابی برگزيده شوند

محمد خاتمی رييس جمهوری پيشين ايران در ديدار با جمعی از اعضای شوراهای شهر گفت که شوراها پارلمان های محلی هستند. وی تصريح کرد که برهمين اساس در کلان شهرها بايد شهرداران هم به صورت انتخابی برگزيده شوند. آقای خاتمی اضافه کرد که علاوه بر مالياتی که مردم می پردازند دولت هم بايد درصدی از درآمد نفت را هم در اختيار شهرداری ها و شورای های شهر بگذارد.

ميرتاج الدين: اول خرداد ماه زمان آغاز پرداخت يارانه نقدی به شهروندان خواهد بود

خبرگزاری مهر به نقل از ميرتاج الدين معاون پارلمانی رييس جمهوری، اول خرداد ماه را زمان آغاز پرداخت يارانه نقدی به شهروندان اعلام کرد. وی گفت که بر اساس اين طرح به هر فرد ۴۰ هزار تومان در طی دو ماه پرداخت خواهد شد و شهروندان حق ندارند از اين حساب استفاده ديگری کنند.

سازمان عفو بين الملل اعدام پنج فعال سياسی را در ايران محکوم کرده است

اين افراد که متهم به داشتن وابستگی به گروه های مسلحِ اپوزيسيون و دخالت در چند بمب گذاری بودند روز يکشنبه اين هفته در زندان اوين به دار آويخته شدند. به گفته سازمان عفو بين الملل، چهار فعال کرد از جمله يک زن، از دسترسی به محاکمات عادلانه محروم بودند. سازمان عفو بين الملل می گويد متهمان بدون هيچ اعلام قبلي اعدام شدند و اين اقدام جمهوری اسلامی با قوانين ايران که صراحت دارد «مقامات بايد وکلای محکومين را قبل از اجرای حکم آگاه کنند، در تناقض است.» اين سازمان افزود سه نفر از فعالان کرد، شکنجه شده و دو نفر زير فشار، اعتراف کرده بودند.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه در بيانيه ای از وضعيت جسمی روزنامه نگارانِ زندانی در ايران ابراز نگرانی کرد

گزارشگران بدون مرز از بيماری گروهی از روزنامه نگاران زنداني که بنابر اعلام سازمانهای مدافع حقوق بشر، در وضعيت نامناسبی به سر ميبرند، ابراز نگرانی کرده و از کميسر عالی سازمان ملل خواسته است هرچه سريعتر به ايران سفر کند. گزارشگران بدون مرز در بيانيۀ خود افزوده است که از دو هفته پيش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در سراسر ايران روزنامه نگاران را احضار و از آنها خواسته است تعهد نامه ای مبنی بر عدم شرکت و منتشر نکردن خبرهای راهپيماها و تظاهراتهای احتمالی در سالگرد انتخابات رياست جمهوری، امضا کنند. اين سازمان اضافه کرد که وضعيت روزنامه نگاران ايران، روز به روز بدتر می شود.

منابع خبری در ايران می گويند با نزديک شدن به سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد موج جديدی از احضار بازداشت شدگان سال ۸۸ که با قرار کفالت يا وثيقه بيرون از زندان هستند آغاز شده است

به گزارش وب سايت ندای سبز آزادی در روزهای اخير بسياری از کسانی که بويژه در موج بازداشتهای بعد از عاشورا و پيش از ۲۲ بهمن بازداشت شده و پيش از عيد نوروز با قرار وثيقه يا کفالت آزاد شده بودند، برگه های احضار دريافت کرده اند. بسياری از اين افراد از زندانيان گمنامی هستند که سابقه فعاليت سياسی ندارند. بر اساس اين گزارش، تاريخ بيشتر اين دادگاهها در روزهای آخر خرداد و اوايل تير ماه تعيين شده است.

XS
SM
MD
LG