لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

انتقاد نامزد خاشقچی از عربستان سعودی به خاطر عدم افشای جزئیات قتل


خانم چنگیز، نامزد جمال خاشقچی
خانم چنگیز، نامزد جمال خاشقچی

شهروند ترکیه که قرار بود با جمال خاشقچی ازدواج کند، در ژنو به خبرنگاران گفت عربستان سعودی باید مورد مجازات قرار گیرد.

در حالیکه گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل با عرضه رسمی گزارش خود در باره قتل جمال خاشقچی، لزوم پی‌گیری پرونده از سوی نهادهای جهانی را یادآور شد، شهروند ترکیه که قرار بود با خاشقچی ازدواج کند، به خبرنگاران گفت عربستان سعودی باید مورد مجازات قرار گیرد.

خدیجه چنگیز، شهروند ترکیه در اجلاسی در حاشیه جلسه رسمی شورای حقوق بشر سازمان ملل که از سوی کانادا ترتیب یافته بود، گفت در حالیکه ۹ ماه از قتل جمال خاشقچی می‌گذرد، او هنوز از یادآوری آن رنج می‌برد و وقتی کسی در اطرافش نیست، تصور می‌کند که «جمال هنوز زنده است.»

خانم چنگیز روز ۲ اکتبر ۲۰۱۸، جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار و ناراضی سیاسی را در آخرین لحظات عمرش تا ورودی کنسولگری عربستان سعودی در استانبول همراهی کرده بود. مقاله‌نویس واشنگتن پست که برای گرفتن جواز ازدواج به کنسولگری مراجعه کرده بود، هرگز از آنجا بیرون نیامد.

انی‌یس کالامار، گزارشگر قتل‌های فراقانونی سازمان ملل
انی‌یس کالامار، گزارشگر قتل‌های فراقانونی سازمان ملل

«انی‌یس کالامار» گزارشگر ویژه قتل‌های فراقانونی شورای حقوق بشر سازمان ملل، هنگام ارائه رسمی گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای خود، روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن، گفت:‌ «این قتل فراقانونی، به منظور ساکت کردن یک روزنامه‌نگار انجام گرفته» که در تبعید خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کرد.

وی افزود: «تحقیق من، یک تحقیق حقوق بشری است، نه یک تحقیق جنائی. معهذا، در این تحقیق به شواهد معتبری دست پیدا کرده‌ام مبنی بر لزوم تحقیق بیشتر در باره مسئولیت مقامات بلندپایه عربستان سعودی، از جمله ولیعهد عربستان سعودی و مشاور کلیدی او، سعود القحتانی.»

عبدالعزیز الواصل سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، مقر ژنو
عبدالعزیز الواصل سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، مقر ژنو

سفیرعربستان سعودی در مقر سازمان ملل در ژنو، فرستاده ویژه شورای حقوق بشر این سازمان را به عدم رعایت اصول تحقیقات بی‌طرف متهم کرد.

عبدالعزیز الواصل روز چهارشنبه ۲۶ ژوئن در ژنو، اظهار داشت: «خانم کالامار از اصولی که فرستاده ویژه سازمان ملل باید مراعات کند، عدول کرده، و گزارش او، روند تحقیق جنائی و محاکمه‌های عاملان قتل در عربستان سعودی را مخدوش جلوه می‌دهد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG