لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

وزیرارشاد: خانه سینما را قبول داریم


محمدمهدی عسگرپور، جعفر پناهی، بهمن فرمان آرا، عباس کیارستمی
محمدمهدی عسگرپور، جعفر پناهی، بهمن فرمان آرا، عباس کیارستمی

سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد خانه سینما مثل خانه موسیقی و تئاتر قانونی ست.

وزیر ارشاداسلامی که در آخرین نشست هیئت دولت با رسانه ها گفتگو می کرد در این باره گفت: «خانه تئاتر وجود دارد، خانه موسیقی هم وجود دارد و آنها همه دارند كار می‌كنند، ما اصل خانه سینما را قبول داریم.»

تایید قانونی بودن جایگاه خانه سینما از سوی وزیر ارشاداسلامی مخالفت آشکار با موضعگیری جواد شمقدری، معاونت سینمایی ست که در مخالفت با خانه سینما گفته بود: «خانه سینما از جایگاه قانونی برخوردار نیست.»

وزیر ارشاداسلامی همچنین وجود اختلاف نظر میان معاونت سینمایی با هیئت مدیره خانه سینما را تایید کرده افزود: « افرادی كه در آنجا (خانه سینما) مشغول به كار هستند اساسنامه آن را نادیده گرفتند و آنها باید بیایند و براساس اساس‌نامه‌ای كه شورای انقلاب فرهنگی تدوین كرده، عمل كنند.»

تاکنون روشن نیست جوادشمقدری برای اساس کدام محمل قانونی گفته بود خانه سینما از جایگاه قانونی برخوردار نیست. هرچند این معاونت بارها تاکید کرده که هیئت مدیره خانه سینما سیاسی کاری می کند. و براساس همین این نهاد صنفی را غیرقانونی اعلام کرده و وعده کرده بود که به زودی یک نهاد جانشین مطلوب دولت را جایگزین خانه سینما خواهد کرد. اما موضعگیری وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی مبنی بر قانونی بودن خانه سینما احتمالا درعزم جوادشمقدری برای ایجاد یک نهاد صنفی جایگزین از سوی دولت خلل ایجاد خواهد کرد.

از پی این رویدادها محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما اعلام کرد: «وظیفه اصلی یك نهاد صنفی مانند خانه‌سینما دیده‌بانی و رصد كردن مشكلات است و بعد هشدار دادن درباره مشكلات و ارائه پیشنهاد و راهكار است. امروز اقتصاد و هنر در كشور ما دولتی است و یك نهاد صنفی هم تحت تاثیر همین جریان است و باید اگر سوالی هم از این نهاد می‌شود با درنظر گرفتن همین اصل باشد.»

وی با تاكید بر اینكه پیگیری بحث امنیت شغلی سیاسی نیست، گفت: امروز كار به جایی رسیده كه باید حتماً قسم جلاله بخوریم كه فعالیت‌های ما سیاسی نیست. به بعضی دوستان نیز اعلام كردیم كه اگر فكر می‌كنید فعالیت ما سیاسی است؛ بگوید چگونه عمل كنیم كه فعالیت‌های ما سیاسی دیده نشود. ما وظیفه داریم كه بحث امنیت شغلی را پیگیری كنیم و كاری هم غیر از این بلد نیستم و امروز باید نهاد صنفی در كشور به این بحث توجه كند و رسانه‌ها هم یاد ما باشند.»

XS
SM
MD
LG