لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

ستایش سینماگران از برندگان ایرانی جشنواره برلین


ستایش سینماگران از برندگان ایرانی جشنواره برلین
ستایش سینماگران از برندگان ایرانی جشنواره برلین

خانه سینما تنها نهاد صنفی مستقل کارورزان سینمای ایران با برگزاری مراسم ویژه ای که گروه بزرگی از هنرمندان و کارورزان سینما در آن شرکت کرده بود، از برندگان جشنواره جهانی فیلم برلین تقدیر کرد.

در این آیین که شامگاه دوشنبه نهم اسفند در تالار اجتماعات خانه سینما برگزارشد، محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما با خوشامدگویی به شرکت کنندگان گفت: «امروز برای موفقیت‌های بزرگ جشنواره برلین اینجا هستیم و من این موفقیت‌ها را در وهله اول به دست‌اندركاران این دو فیلم ـ «جدایی نادر از سیمین» و «باد و مه» ـ و پس از آن به تمام خانواده نجیب سینمای ایران، تبریك می‌گویم.»

جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی نه تنها خرس طلایی جشنواره برلین را بدست آورد بلکه گروه بازیگرانش نیز دو خرس نقره ای بهترین بازیگری زن و مرد را دریافت کردند.

فیلم بادومه نیز ساخته محمدعلی طالبی نیز جایزه ویژه سینمای کودکان جشنواره برلین را دریافت کرد.

مدیرعامل خانه سینما در ادامه سخنان خود افزود: «واقعیت این است كه روزهای تلخی را در سینمای كشور می‌گذرانیم و جا دارد، بابت اینكه هنوز هم برخی شیرینی‌ها وجود دارد خدا را شكر كنیم. شیرین جوایز جشنواره برلین بی‌نظیر بوده و این حجم از افتخار می‌تواند، نویدبخش خوبی برای سینمای ایران باشد.»

مدیرعامل خانه سینما در ادامه سینما را تنها سفیر فرهنگی ایران در آن سوی مرزها برشمرد و اظهار امیدواری كرد: موفقیت‌هایی كه به دست آمده بتواند از جنبه اقتصادی هم تاثیرگذار باشد و باعث شود كه بازار خوبی برای این فیلمها پدید آید، هر چند كه اكنون هم این اتفاق افتاده است.

سیروس الوند، رئیس كانون كارگردانان، نیز ستایش از محمدعلی طالبی سازنده فیلم بادومه گفت: «اگر امثال او و كامبوزیا پرتوی در سینمای كودك نبودند، امروز سینمای كودك ما تبدیل به امری مفرح می‌شد. ما هم نمی‌گوییم كه باید فیلمهای كودكان به درد و رنج بپردازد اما اگر قرار باشد این مسائل و مشكلاتی كه در ارتباط با كودكان وجود دارد نادیده گرفته شود، اتفاق بدی افتاده است و اكنون جا دارد از این دو فیلمساز بابت توجه به این نكته تشكر كنیم، چرا كه آنها نگذاشته‌اند، بچه‌های ما فراموش كنند كه چه بر آنها گذشته است.»

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره و سخنگوی خانه سینما نیز به جوایز اعطاء شده به فیلمهای ایرانی در جشنواره‌ی برلین اشاره كرد و گفت: این فیلمها با صنعت سرمایه ارتباطی ایجاد كرده‌اند كه پراهمیت است، چرا كه اقتصاد هنر گنجی است كه اینجا كسی آن را كشف نكرده است، البته این موضوع در بخشهایی مانند تجسمی راه افتاده ولی ما در سینما هنوز در ابتدای راه‌ هستیم و تا زمانی كه فیلمهای ما به بازارهای جهانی راه پیدا نكند افتخارات آنها كامل نخواهد شد.»

آنگاه تهیه کننده فیلم جدایی نادر از سیمین به مشاوره‌های عباس كیارستمی در زمان پیش‌آمدن مشكل برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» اشاره كرد و ضمن تقدیر از چنین برخوردهایی اظهار كرد: شاید اصغر فرهادی نداند، اما طی آن دوران بسیاری از افرادی كه با او سلام و علیك داشتند و نداشتند سعی كردند به گونه‌ای به صحبت پرداخته و در نوع خود تلاش كنند تا مشكل این فیلم حل شود. من امیدوارم حال كه فرهادی در مسیری عالی و متعالی قرار گرفته و ان‌شاءالله به قله‌های بالاتر هم می‌رسد، دوستان خود در سینمای ایران را فراموش نكند وهمانطور كه عباس كیارستمی گاه به كمك این سینما می‌آید او هم به خاطر داشته باشد كه سینمای این مرز و بوم به سرمایه‌هایش نیاز دارد.»

داود رشیدی و امین تارخ از بازیگران سرشناس تئاتر و سینمای ایران نیز بر صحنه رفتند و داود رشیدی پس از قرائت پیام تبریك انجمن بازیگران در صحبتی كوتاه گفت: اصغر فرهادی كار خود را از تئاتر شروع كرد و من عقیده دارم آنهایی كه از تئاتر وارد سینما می‌شوند، در هدایت بازیگران نقش و توانایی بیشتری دارند. لذا امیدوارم كه دوباره و در همین روزها بتوانیم شاهد كارهای تئاتری او هم باشیم.

لیلا حاتمی بازیگر نقش اصلی فیلم جدایی نادر از سیمین نیز پس از دریافت جایزه اش در این مراسم گفت: منتظر بودم تا امسال در جشنواره فجر سیمرغی بگیرم و آن را تقدیم به كسی كنم كه خیلی برایم عزیز بود. حالا می‌خواهم این جایزه را به زیبایی فریماه فرجامی در دهه‌ی شصت تقدیم كنم.

عباس كیارستمی نیز در بخش پایانی بر صحنه رفت تا مراسم تقدیر از اصغر فرهادی كارگردان،تهیه‌كننده و فیلم‌نامه‌نویس «جدایی نادر از سیمین» برگزار شود.

كیارستمی در سخنانش گفت: فرهادی عزیز فیلمت را هنوز ندیده‌ام؛ اما این چندروز هر كس را كه می‌بینم می‌گوید فیلم تو از آثار قبلی‌ات خیلی بهتر است. من نمی‌دانم تو تا كجا می‌خواهی پیش بروی! اما برای من لذت اعطای جایزه به فردی مثل فرهادی از جایزه‌گرفتن هم بیشتر است.

کیارستمی افزود: مدتی بود كه سینمای ایران در جهان به فترت كشیده شده بود. من از تو ممنونم كه این سینما را مجددا زنده كردی و امیدوارم جعفر پناهی هم بتواند در آینده‌ای نزدیك فیلمهای خود را شروع و به ما نشان دهد.

XS
SM
MD
LG