لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

مجوز ساخت فیلم همچون کوپن خواربار خریدوفروش می شود


مجوز ساخت فیلم همچون کوپن خواربار خریدوفروش می شود
مجوز ساخت فیلم همچون کوپن خواربار خریدوفروش می شود

روابط عمومی خانه سینما به گفته های علیرضا سجادپور مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی (ممیزی) فیلم وزارت ارشاداسلامی در باره حذف نمایندگان خانه سینما در شورای پروانه ساخت اعتراض کرد.

روابط عمومی خانه سینما در این باره اعلام کرد: بابک خانیان، نماینده معاونت سینمایی وزارت ارشاد در کارگروه مشترک در مورد شرکت نمایندگان خانه سینما در شورای پروانه ساخت فیلم رسما از قول جواد شمقدری اعلام کرد: که بعد از معرفی نمایندگان خانه سینما، آنان در شورا پروانه ساخت حضور پیدا خواهند کرد.»

روابط عمومی خانه سینما با اشاره به تلاش های مستمر مدیران دولتی سینما برای حذف نمایندگان خانه سینما در شورای پروانه ساخت افزود: «البته قابل فهم است که چرا آقایان از پذیرش حضور نمایندگان خانه سینما در این شورا طی یکسال گذشته طفره می روند. نمایندگان خانه سینما حافظ منافع سینمای ملی ایران هستند.»

خانه سینما که تنها نهاد صنفی و مستقل خانواده سینمای ایران بشمار می آید در بیانیه خود امکان عدم تمایل مدیران دولتی برای شفاف سازی اطلاعات و آمار در شورا را انگیزه حذف خانه سینما دانسته و افزوده است: «شورای پروانه ساخت گلوگاه اطلاعات تولیددر سینمای ایران است. شاید آقایان مصلحت نمی دانند که نمایندگان خانه سینما درمعرض اطلاعات و آمار قرار گیرند.»

خانه سینما در بیانیه خود به ناخوشایند بودن شفاف سازی در زمینه دریافت پروانه ساخت و تسهیلات فیلم از سوی اعضای دولتی شورای صدور پروانه ساخت فیلم اشاره کرده و می افزاید: «به هرحال شفاف شدن موضوعاتی از این قبیل که اعضای شورای پروانه ساخت که در عین حال عضو هیئت امنای بنیاد سینمایی فارابی و نیز شورای تسهیلات و همچنین عضو شورای پروانه نمایش هستند؛ چگونه سالانه چندین پروانه ساخت و تسهیلات دریافت می کنند؟ یا برای کدامین دفاتر مدیران سینمایی پروانه ساخت از پس پروانه صادر می شود، البته که دشوار و ناخوشایند است!»

کمیته مشترک خانه سینما و معاونت سینمایی شامل سه عضو از سوی معاونت امور سینمایی داود رسولیان، بابک خانیان و سعید رجبی‌فروتن و سه عضو از سوی هیئت مدیره خانه سینما ابراهیم مختاری، محمدرضا مویینی و فرهاد توحیدی است. این کمیته با هدف برطرف کردن مشکلات مابین خانه سینما و معاونت سینمایی تشکیل شده است.

مجوز ساخت فیلم همچون کوپن خواربار خریدوفروش می شود

کارشناسان سینمای ایران می گویند: در حالی که سینماگران برجسته ایران به دلایل واهی محروم از ساخت فیلم می شوند، اعضای دولتی شورای صدور پروانه ساخت فیلم، این شورا را به بنگاهی درآمدزا برای خود تبدیل کرده، چنان وضعی پدید آورده اند که مجوز و تسهیلات ساخت فیلم همچون کوپن خواربار دوران جنگ دست به دست گشته و خریدوفروش می شود.

XS
SM
MD
LG