لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

خانه سینما: با تشکل دولت ساخته صنف واحدتهیه کنندگان همکاری نمی کنیم


اعضای صنوف سینمایی در آیین بزرگداشت سیف الله داد در خانه سینما
اعضای صنوف سینمایی در آیین بزرگداشت سیف الله داد در خانه سینما

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما درباره اتحادیه جدید دولت ساخته معروف به «صنف واحد تهیه کنندگان» گفت: امیدوارم اظهارنظر پیرامون این اتحادیه که به واسطه وزارت ارشاد ساخته شده به مثابه اظهارنظر درباره امام زمان تلقی نشود.

مدیرعامل خانه سینما تنها نهاد صنفی مستقل صنوف سینمایی اعلام کرد هیچگونه همکاریی میان خانه سینما و اتحادیه دولت ساخته صورت نخواهد گرفت.

عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در گفتگو با رسانه ها بخش بزرگی از مشکلات صنفی خانواده سینما و مشکلات پیش روی تولید سینمایی را ناشی از دخالت های نابجای مدیران دولت در امور صنفی دانست و افزود: « بهره‌گیری از امكانات دولتی موجب می‌شود كه در این صنف این مشكلات بیش از صنف‌های دیگر باشد، اما اگر قرار باشد این اتفاق به شكل دائم ادامه داشته باشد اصلا اتفاق درستی نیست.»

عسگرپور دربخش دیگری از این نشست درباره‌ی اساسنامه خانه سینما سخن گفت و مطرح كرد:یك نكته جالب درباره این موضوع این است كه چند‌وقت پیش در جلسه‌ای كه میان هیات مدیره خانه سینما و معاونت سینمایی تشكیل شد معاون سینمایی اعلام كرد كه سه روز پیش مطلع شده كه اشكالاتی در وجه قانونی خانه سینما وجود دارد. این دیدار مربوط به یك ماهه قبل می‌شود، اما اكنون یك سال و سه ماه است كه بودجه ما قطع شده است. به عبارت دیگر این یك پیش‌بینی بزرگ است كه ایشان از یكسال و دوماه پیشتر بر اساس آن بودجه ما را قطع كردند.

مدیرعامل خانه سینما گفت برخلاف تمام تلاش های معاونت سینمایی وزارت ارشاد برای انحلال خانه سینما از طریق قطع بودجه این خانه سال آینده به شرایط پایدار مالی خواهد رسید.

او پایداری مالی را ناشی از همکاری و همدلی همه صنوف سینمایی دانست و افزود: در بخش اول همیاری صنفی شکل گرفت که تمامی اعضای خانه سینما در حد توان خود برای حفظ خانه کمک کردند. حتی بعضی از علاقمندان به خانه سینما در طول همین همیاری به کمک ما آمدند. البته قطعاً علاقمندان به سینما هم مشارکت خود را ادامه خواهند داد.

منتقدان می گویند خانه سینما توانسته در برابر تمامی اقدامات معاونت سینمایی وزارت ارشاد از جمله تشکیل صنف دولتی و قطع بودجه خانه سینما ایستادگی کرده و استقلال خود را در برابر دخالت دولتیان حفظ کند.

XS
SM
MD
LG