لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

آیت الله خامنه ای - علی یا معاویه زمان؟


بیست و یکمین سالگرد درگذشت رهبر پیشین جمهوری اسلامی، آیت الله خمینی، هرچند که با نا تمام ماندن سخنرانی نوه اش، سيد حسن خمینی، به سر تیتر رسانه های خبری تبدیل شد، اما تنها مسأله ای نبود که ذهن ناظران سیاسی را به خود مشغول کرد.

شبیه سازی تاریخی و مقایسه ای که آیت الله خامنه ای میان شرایط کنونی کشور با شرایط صدر اسلام کرد، شاید از ناتمام ماندن سخنان نواده آیت الله خمینی، که طرفداران افراطی حکومت حتی جایگاه وی را به سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان بخشیدند، نیز مهمتر به نظر برسد.

این اولین بار نیست که آیت الله خامنه ای در منازعات سیاسی کشور دست به مقایسه و شبیه سازی تاریخی می زند، و خود را در جایگاه امامان شیعه قرار می دهد. اما این قضیه از سوی مخالفان سیاسی وی نیز تاکنون بی پاسخ نمانده است. شاید یکی از مهمترین این مخالفتها را میر حسین موسوی، از رهبران مخالفین، در یکی از صریح ترین اظهاراتش در رابطه با آیت الله خامنه ای بیان کرد، و ولی فقیه را به برکشیدن خود تا حد حضرت علی متهم کرد.

شبیه سازی تاریخی امری بی سابقه حداقل در تاریخ معاصر ایران نیست، اما به ویژه در سال های اخیر این امر خود را به شکل آشکارتری در سطح جامعه ایران نشان می دهد.

چه منتقدانی که حکومت جمهوری اسلامی مدعی حکومت عدل علی را به عملکردی متفاوت از عملکرد علی در دوران حکومتش متهم می کنند، و چه آنها که این امر را در قالب های دیگر نظير مقاله، شعار و ترانه و موسيقی مطرح می کنند، همگی با توجه به رویدادهای پس از انتخابات ایران، بویژه حوادث روز عاشورای ۸۸ که درگیری های معترضان با نیروهای حکومتی به کشته شدن تنی چند از معترضان انجامید، به اين شبیه سازی اشاره داشته اند.

از سوی ديگر نيز، هواداران حکومت از آیت الله خامنه ای با تعابیری چون علی زمان و حسین زمان یاد می کنند، و او را رهبری مذهبی می دانند که مشروعیت خود را نه از مردم بلکه از خدا گرفته است.

اما در این میان، بسیاری از ناظران سیاسی بر این اعتقادند که جدا از نداشتن ارزش علمی بکار بردن این گونه شبیه سازی های تاریخی، حکومت با پیش کشیدن چنین بحث هایی از آن به عنوان حربه ای برای حذف مخالفان سیاسی خود از صحنه استفاده می کند.

به این ترتیب باید دید بنابر شبیه سازی های صورت گرفته از سوی آیت الله خامنه ای در آخرین سخنرانی عمومی اش، علی زمانه چگونه در مقابل طلحه و زبیر، دو یار دیرین پییغمبر اسلام که رودر روی علی ایستادند، عمل خواهد کرد.

و یا به تعبیر دیگر، نظام تحت رهبری آیت الله خامنه ای چگونه سیاستی را در مقابل میرحسین موسوی و مهدی کروبی که از یاران نزدیک آیت الله خمینی بوده اند و هم اکنون تن به پذیرش خواسته های رهبر کنونی جمهوری اسلامی و مصالحه با وی نداده اند، در پیش خواهد گرفت.

این پرسشی است که هم اکنون ذهن بسیاری از کنشگران سیاسی و مردم را به خود مشغول کرده است.

XS
SM
MD
LG