لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

آیت الله خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا ممنوع است


رهبر جمهوری اسلامی ایران هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرد.

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه ۱۵ مهر، در جمع فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت "مذاکره با آمریکا ممنوع است به خاطر ضررهای بی‌شماری که دارد و منفعتی که اصلاً ندارد."

رهبر جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد در جریان مذاکرات هسته‌ای، "آمریکایی ها هرجا فرصت پیدا کردند یک نفوذی کردند، هرچند الحمدلله طرف ایرانی حواسش جمع بوده است."

این اولین بار نیست که آیت الله خامنه‌ای درباره گفت و گو و مذاکره با آمریکا اظهارنظر صریح می کند.

منصور فرهنگ، استاد روابط بین الملل کالج بنینگتون
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

پیشتر آقای خامنه ای گفته بود برای مذاکره با آمریکا بر سر پرونده هسته ای اجازه داده اما اجازه مذاکره در سایر حوزه ها را نمی دهد.

رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا به معنای باز کردن مسیر برای نفوذ در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی کشور است اضافه کرد: "ایران هیچ مخالفتی با اصل مذاکره با کشورها، اعم از اروپایی و غیراروپایی ندارد، اما در مورد آمریکا موضوع متفاوت است زیرا آنها تعریفی که از مذاکره با جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند، به معنای نفوذ و باز کردن راه برای تحمیل است."

او همچنین کسانی که در داخل از مذاکره ایران و آمریکا حمایت می‌کنند را سهل اندیش یا بی‌تفاوت به مصالح کشور خواند.

چرا آیت الله خامنه‌ای مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرد؟
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

این اولین اظهارنظر آقای خامنه‌ای بعد از دست دادن و احوالپرسی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است.

همزمان با این سخنان رهبر جمهوری اسلامی، آقای ظریف در مصاحبه با مجله نیویورکر از هزینه ای که دست دادن با اوباما برای او در ایران داشته است سخن گفت.

آقای ظریف در این گفت و گو اولویت ایران را اجرای توافق هسته‌ای دانست نه مذاکره روسای جمهوری ایران و آمریکا و گفت که مسائلی مانند مذاکره یا دست دادن روسای جمهوری ایران و آمریکا وضعیت را پیچیده‌ می‌کند.

با اینکه رهبر ایران از سالها پیش مقام های دولتی را از ارتباط مستقیم با همتایان آمریکایی باز می داشت، اما به تازگی معلوم شده که از سال ۹۱ او به برخی مقام های دولتی مثل علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه وقت ایران اجازه مذاکره با مقام های آمریکایی را داده بود.

رهبر جمهوری اسلامی در حالی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است که اوایل سال ۹۴ پیش از دستیابی به توافق هسته ای در یکی از سخنرانی های خود گفته بود اگر آمریکا در مذاکرات هسته ای و پیشبرد آن صادقانه عمل کنند شاید در موارد دیگری هم با آنها مذاکره شود.

XS
SM
MD
LG