لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

ادامه فشار حداکثری آمریکا بر تهران؛ درخواست خامنه‌ای از نیروی دریایی برای افزایش توان نظامی


رهبر ایران در دیدار با «مسئولان و فرماندهان» نیروی دریایی ارتش گفته است که «افزایش آمادگی نیروهای مسلح» باعث «بازدارندگی و ترس» دشمنان خواهد بود. 
رهبر ایران در دیدار با «مسئولان و فرماندهان» نیروی دریایی ارتش گفته است که «افزایش آمادگی نیروهای مسلح» باعث «بازدارندگی و ترس» دشمنان خواهد بود. 

در حالی که دولت آمریکا بارها خواستار کاهش تنش میان نیروهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس شده است، رهبر جمهوری اسلامی از مسئولان نیروی دریایی ارتش خواست تا جای ممکن «توانایی‌ها و آمادگی‌های» خود را افزایش دهند تا به این ترتیب به گفته او «دشمنان ایران حتی جرات تهدید این ملت بزرگ» را نداشته باشند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «مسئولان و فرماندهان» نیروی دریایی ارتش گفت که «افزایش آمادگی نیروهای مسلح» باعث «بازدارندگی و ترس» دشمنان خواهد بود.

این سخنان در حالی بیان شد که طی سال‌های اخیر گزارش‌هایی از برخورد میان قایق‌های سپاه پاسداران و ناوهای آمریکایی در خلیج فارس منتشر شده است.

مسئولان ایرانی پیش از آغاز تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تهدید کرده بودند که تنگه هرمز را خواهند بست. برای نمونه تابستان سال جاری و پس از اعلام این‌‌که دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران شامل صادرات نفت و گاز ایران خواهد شد، حسن روحانی تهدید کرده بود که در صورت قطع صادرات نفت ایران «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنها است.»

این سخنان روحانی با واکنش مثبت و تحسین رهبر ایران و همچنین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مواجه شده بود.

تنگه هرمز یک گذرگاه عمده برای تجارت نفت به شمار می رود، به طوری که حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود و بخش عمده نفت صادراتی عربستان از تنگه هرمز عبور می‌کند.

این سخنان با واکنش مقام‌های آمریکایی مواجه شده بود. از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به تهدید مقام‌های ایرانی برای بستن تنگه هرمز در صفحه توییتر خود نوشته بود: «جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب های بین المللی ادامه خواهد داد.»

پس از تهدیدهای مقام‌های ایران، «بیل اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته بود که نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG