لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

آیت الله خامنه ای: ایران آرام است و با هیچ بحرانی رو به رو نیست


آیت الله خامنه ای: ایران آرام است و با هیچ بحرانی رو به رو نیست
آیت الله خامنه ای: ایران آرام است و با هیچ بحرانی رو به رو نیست

آیت‌الله علی خامنه‌ای در خطبه‌ نخست نماز جمعه ۱۴ بهمن، در آستانۀ سی و سومین سالگرد انقلاب گفت که ایران با هیچ بحرانی رو به رو نیست و از برنامه هسته ای خود نیز عقب نشینی نخواهد کرد. آقای خامنه ای با اشاره به شایعاتی که در مورد تهدید به عملیات نظامی علیه ایران وجود دارد گفت در صورت وقوع «جنگ ده برابر به ضرر آمريکاست» و «ما هم تهدیدهایی داریم که به وقت خود اعمال خواهد شد.»

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چهار قطعنامه تحریمی علیه ایران صادر کرده است و بسیاری ازکشورهای غربی نیز به صورت یک جانبه یا چند جانبه بر این تحریمها افزوده اند. و اگر چه رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه گفت «این تحریمها به این دلیل که باعث توجه به استعدادهای داخلی می شود به نفع ملت ایران است»، اما فشارهای ناشی از این تحریمها تا حدی است که مقامات جمهوری اسلامی نیز تایید کرده اند تحریمها بر وضع اقتصادی کشور تاثیر گذاشته است.
رهبر جمهوری اسلامی در بخشی دیگری از سخنان خود درباره انتخابات مجلس که چند هفته دیگر انجام خواهد شد، بار دیگر به آنچه «توطئه دشمنان» خواند اشاره کرد و مخالفتها و تحریمها را از جانب کسانی دانست که در خارج از ایران هستند. وی از مسئولان خواست «غافل» نشوند. آقای خامنه ای گفت همه انتخاباتی که تاکنون در جمهوری اسلامی برگزار شده «سالم» بوده و به «اعتراضها» رسیدگی شده و بنابراین از کسانی که در انتخابات پیش رو شکست خواهند خورد خواست که نتایج را قبول کنند و مواظب باشند «کلاهی بر سرشان نرود که بر سر کسانی رفت که در انتخابات ۸۸ رای نیاوردند.»

ایران بعد از اعلام نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸، صحنه بزرگترین تظاهرات مردمی شد و دهها نفر در جریان اعتراضات خیابانی توسط ماموران رسمی و غیر رسمی دولتی کشته شدند و هزاران نفر زندانی شدند. هم اکنون نزدیک به یک سال است که دو معترض اصلی به نتایج اعلام شده انتخابات ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در حصر خانگی به سر می برند.

آقای خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات جهان عرب، به سخنان رهبران بحرین در مورد دخالت ایران در اوضاع داخلی این کشور پاسخ داد. آقای خامنه ای دخالت در اوضاع داخلی بحرین را رد کرد و گفت: «ما اگر در بحرین دخالت می كردیم اوضاع در بحرین جور دیگری می شد.» و سپس تاکید کرد «ما آن جایی كه دخالت كنیم، صریح می گوییم.»

رهبر جمهوری اسلامی به عنوان نمونه ای از دخالت صریح ایران ضمن اذعان به این که جمهوری اسلامی به حزب‌الله لبنان و حماس در ضدیت و مقابله با اسرائیل کمک کرده، اعلام کرد: «ما در ضدیت رژیم صهیونیستی دخالت کردیم.» آقای خامنه ای دخالت جمهوری اسلامی را نتیجه بخش خواند و تاکید کرد که دخالت ایران باعث «پیروزی در جنگهای ۳۳ روزه و ۲۲ روزه شد.»

در تابستان ۲۰۰۶، در نتیجه جنگ موسوم به جنگ ۳۳ روزه، اسرائیل که نیروهای خود را از لبنان خارج کرده بود، بار دیگر به دنبال حمله حزب الله، نیروهای خود را به داخل لبنان فرستاد.

XS
SM
MD
LG