لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

محاکمه خالد شيخ محمد در دادگاه نظامی


محاکمه خالد شيخ محمد در دادگاه نظامی
محاکمه خالد شيخ محمد در دادگاه نظامی

در جريان دادگاه رسيدگی به پرونده حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمريکا، که از روز شنبه ۱۶ ارديبهشت در گوانتانامو کوبا آغاز شده است، متهمان با خودداری از پاسخگويی به سئوالات قاضی، روند کار دادگاه را مختل کردند.

خالد شيخ محمد، متهم رديف اول پرونده حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که خود را طراح و مغز متفکر اين حملات معرفی کرده است در نخستين جلسه دادگاه از پاسخ به سئوالات قاضی دادگاه خودداری کرد.

محمد و چهار متهم ديگر پرونده به اتهام قتل ۲۹۷۶ نفر و پس از يک وقفه سه ساله مجدداً در دادگاه حاضر شده اند.

اين افراد در يک حرکت سازمان يافته و ظاهراً در اعتراض به مقررات نظامی دادگاه، گوشيهايی را که از آنها برای ترجمه عربی استفاده می شد از گوشهايشان برداشتند و در مقطعی حتی در صحن دادگاه شروع به نماز خواندن کردند.

وکلای مدافع آنها از اين شکايت داشتند که موکلانشان از حق انتخاب نوع پوشش خود محروم بوده اند.

ديويد نِوين، وکيل مدافع محمد می گويد، به نظر او، محمد به اين دليل از پاسخگويی به سئوالات خودداری می کند، که دادگاه را عادلانه نمی داند.

سرهنگ جيمز پول، قاضی دادگاه نظامی، تذکر داد که نه اجازه می دهد کسی از شنيدن مکالمات داخل دادگاه خودداری کند و نه جلسه دادگاه را تعطيل می کند.

اما متهمان نه تنها به سئوالات پاسخ نمی دادند، بلکه طوری وانمود می کردند که گويی سئوالات را متوجه نمی شوند. در اينجا قاضی پول دستور داد سئوالات توسط مترجم حاضر در دادگاه به عربی برگردانده شوند.

در عين حال بازماندگان قربانيان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که پس از ۱۱ سال شاهد محاکمه عاملان اين حملات هستند، می توانند در چهار پايگاه نظامی آمريکا بطور همزمان و زنده در جريان اين محاکمات قرار گيرند.

پدر يکی از قربانيان اين حملات در جريان تنفس دادگاه ضمن ابراز نااميدی گفت، متهمان با دادگاه همکاری نمی کنند و از پاسخ به سئوالات سر باز می زنند.

XS
SM
MD
LG