لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

صدور حکم بازداشت، مانع بازگشت «صدف خادم» به ایران شد


صدف خادم، بوکسور زن ایرانی، به دلیل صدور حکم بازداشت برای خود و مربی‌اش، بازگشت به ایران را عقب انداخته است.

به گزارش رویترز، کلارا دالای مدیر برنامه صدف خادم، امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین گفته است که در ایران برای این بوکسور و مربی‌اش، مهیار منشی‌پور، حکم بازداشت صادر شده و به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفتند سفر خود را به تهران لغو کنند.

صدف خادم، بوکسور ۲۳ ساله ایرانی در آخرین ساعات روز شنبه ۲۵ فروردین در شهر رویان فرانسه مقابل «آن شوان» حریف فرانسوی‌ قرار گرفت و در سه راند پیروز شد.

مهیار منشی‌پور مربی این بوکسور زن ایرانی پیشتر به رویترز گفته بود که «اگر کار او به بازداشت بکشد، تنهایش نخواهم گذاشت.»

پس از پیروزی صدف خادم، فدراسیون بوکس ایران در اطلاعیه‌ای نوشت که این فدراسیون در حوزه زنان «هیچ گونه فعالیتی ندارد» و به همین دلیل «برگزاری مسابقات و تمرینات این رشته ورزشی در هر مکانی مربوط به این فدراسیون نیست.»

بوکس رشته‌ای است که در ایران بعد از انقلاب برچسب «حرام» به آن زده شده بود و بعد از گذشت ۱۱ سال این رشته برای مردان نیز در ایران دوباره زنده شد.

با این حال هر چند وقت یک بار خبرهایی درباره راه‌اندازی بوکس زنان به گوش می رسد و حتی سال گذشته فدراسیون بوکس ایران اقدام به ثبت نام اینترنتی از زنان علاقمند به این رشته کرد اما علی رغم تاکید فدراسیون جهانی بوکس برای راه اندازی این رشته هنوز وزارت ورزش مجوز فعالیت بوکس زنان را نداده است.

پیشتر نیز «چینگ کو وو» رئیس فدراسیون جهانی بوکس آماتور در سال ۹۵ در سفرش به تهران پیشنهاد راه‌اندازی بوکس زنان ایران را مطرح کرده بود. اگر چه تا به امروز همان جمله احمد ناطق‌نوری رئیس سابق فدراسیون بوکس ایران کل عمکلرد جمهوری اسلامی در بوکس زنان را توصیف می کند که گفته بود «همین که بوکس آقایان را نگه داریم، هنر کرده‌ایم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG