لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

هواداران تازه موسیقی سنتی ایرانی در آمریکا


هواداران تازه موسیقی سنتی ایرانی در آمریکا
هواداران تازه موسیقی سنتی ایرانی در آمریکا

شایان پارسائی یک دانشجوی ٢١ ساله ایرانی تبار و نوازنده خودآموخته کمانچه بالاخره فرصتی می یابد تا شاهد تمرین ها و اجرای برنامه موسیقی نوازنده و موسیقی دان مورد علاقه خود- کیهان کلهور، یکی از استادان مسلم موسیقی سنتی ایران باشد.

پارسائی با کمک «انجمن دانشجویان ایرانی» دانشگاه تولیدو در ایالت اوهایو، یکی از برگزارکنندگان کنسرت «کیهان کلهور» است که برای نخستین بار در این مرکزفرهنگی برگزار خواهد شد.

بسیاری از مردمان غرب نشین کوچکترین آشنایی با سازی به نام کمانچه و صدای اصیل و خالص ایرانی آن ندارند. اما امروز این ساز در «تولیدو»، یک شهر کوچک و دانشگاهی درایالت مرکزی «اوهایو» برای نخستین بار نواخته خواهد شد و یک جوان ایرانی /آمریکایی علاقمند به نوای باستانی این ساز قدیمی که خود نیز «کمانچه» می نوازد، آن را به جمع تازه ای از دوستداران موسیقی معرفی می کند.

شایان پارسائی می گوید:«شما چشم هاتونو می بندید..بعد شروع می کنید به نواختن و ناگهان به نوعی در این موسیقی گم میشید. وقتی بالاخره دستم گرم میشه و انگشتام شروع به حرکت می کنند، دیگه هیچ چیز نمیتونه جلوی این حرکت رو بگیره. یعنی دیگه نمی تونم از نواختن دست بردارم. هروقت که هوس می کنم به ایران برگردم، این کمانچه رو برمی دارم، بعد باهاش میرم…میرم تا می رسم به او سرزمین تاریخی دوردست و باستانی.»

یادگیری ونواختن یک ساز سنتی کار سختی است. از آن سخت تر این است که بخواهید این ساز را بدون معلم یاد بگیرید. یعنی خود آموزی کنید. بنابراین پارسائی راه دیگری برگزید:«برای من یوتیوب یکی از بهترین ابزار یادگیری نواختن کمانچه بود. به خصوص اینکه روی یوتیوب من میتونستم به آهنگ های زیادی گوش بدم و درضمن نواختن این ساز رو توسط دیگران به دقت و چندین بار متوالی تماشا کنم.»

بنابراین ویدیوهای روی «یوتیوب» نقش معلم را برای «پارسائی» ایفا کرد. بی هیچ کتاب یا دفترچه نوتی. پارسائی ساعت های طولانی را به تماشای نوازندگی کمانچه توسط «کیهان کلهور» که به عنوان استاد بزرگ این ساز شناخته شده گذراند.

اما امروز با همه روزهای دیگر فرق می کند. پارسائی بجای تماشای کیهان کلهور روی سایت «یوتیوب» و تقلید حرکات او، به همراه تماشاگران دیگر به طور زنده شاهد نواختن کمانچه توسط او خواهد بود. کیهان کلهور روی صحنه دانشگاه «تولیدو»!

پارسائی در این مورد می گوید:« من بی نهایت هیجان زده هستم و خیلی خوشحالم که او اینجا با ماست. شاید این سرآغازی باشه برای موسیقی دان های برجسته دیگری با انواع موسیقی از گوشه و کنار جهان که به اینجا راه پیدا کنن و بدونند که در تولیدوی اوهایو هم عاشقان موسیقی زیادند و هستند کسانی که به شدت خواهان و دوستدار موسیقی آن ها هستند.»

پارسائی چنان هیجان زده است که حتی درجلسه تمرین پیش از اجرای برنامه کیهان کلهور هم روی نوک صندلی اش نشسته و بی قرار است:«نمیتونم بهتون بگم چه حالی دارم. اولش شما یک چیزی رو فقط روی یوتیوب می بینین یا روی ویدیویی که از مغازه ها تهیه کرده اید..اما حالا یکهو من دارم همون آدم رو به صورت زنده تماشا می کنم. این برای من واقعا اعجاب انگیزه.»

پارسائی از اینکه مربی، مرشد و نوازنده مورد علاقه خود را ازنزدیک ملاقات کرده است نیز به شدت «خوشحال» است و درمقابل او احساس تواضع و فروتنی می کند. اما به نظر می رسد که این واقعه درحقیقت راهگشایی برای خود «پارسائی» بوده است که امروز می داند راه استاد را درپیش گرفته و چه بسا در این راه به درجات بالایی هم برسد.

XS
SM
MD
LG