لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه ملاقات می کنند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در برلن با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد، انتظار می رفت مذاکرات آنها بر تحولات سوریه متمرکز باشد.

واشنگتن و مسکو در چگونگی متقاعد ساختن اوپوزیسیون سوریه به شرکت در گفت وگوهای بین المللی درباره مناقشه در تضاد هستند.

روسیه یکی از چند قدرت جهانی است که مناسبات با دولت بشار اسد را حفظ کرده است، در حالی که آمریکا و متحدانش برکناره گیری او تاکید داشته اند.

گری گفته است آمریکا به یک راه حل سیاسی برای سوریه پای بند است. او گفت اوپوزیسیون، که در جستجوی حمایت بین المللی بیشتر بوده است، "به حال حود رها نخواهد شد."

انتظار می رفت کری درصدد یافتن زمینه مشترکی با لاوروف، که کشورش با حمایت از اوپوزیسیون سوریه مخالف بوده است، بر آید.

کری شام دوشنبه از لندن وارد آلمان شد. او در آنجا درباره مسائلی که اکثرا بر ایران و سوریه متمرکز بود با مقامات بریتانیا مذاکراه کرد.

کری در کنفرانس خبری مشترکی با ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا پیامی برای دولت های ایران و سوریه فرستاد که آنها ناچار خواهند بود دگرگونی هایی انجام دهند یا با پیامدهایی روبرو خواهند شد.

کری به ایران یادآور شد آمریکا به آن اجازه نخواهد داد تسلیحات اتمی به دست آورد، و زمان برای دیپلماسی تمام می شود.

او گفت پنجره برای راه حل دیپلماتیک نمی تواند همیشه باز بماند. اما امروز باز است، و هنوز فرصت وجود دارد.

کری همچنین گفت آمریکا اتهامات حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان را در مورد شکنجه و آزار در ولایت میدان وردک جدی می گیرد.

کری گفت نیروی بین المللی کمک امنیتی در باره اتهامات تحقیق می کند و تاکید کرد آمریکا "با دقت زیاد" به بسیاری از نگرانی های آقای کرزی گوش کرده است.

وزیر امورخارجه بریتانیا گفت او و آقای کری همچنین درباره تجدید مذاکرات صلح اسراییل – فلسطینیان، دمکراسی های شکننده خاورمیانه و تهدید تروریسم در شمال آفریقا بحث کردند.

انتظار می رود مساله سوریه بار دیگر در حالی که کری قرار است با رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا، ترکیه، مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر ملاقات کند مطرح شود.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید در پاریس کری درباره همکاری جاری واشنگتن با فرانسه و کشورهای دیگر در کوشش برای برقراری ثبات در مالی بحث خواهد کرد.

در خاورمیانه، کری با مقامات ارشد اتحادیه عرب درباره چالش های جاری در منطقه و راه های حل آنها به گفت و گو خواهد نشست.
XS
SM
MD
LG