لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۴

کری:‌ قانون اساسی جدید تونس مدلی برای جهان عرب است


Pope Francis speaks to a  group of children in the Paul VI hall at the Vatican, May 11, 2015.
Pope Francis speaks to a  group of children in the Paul VI hall at the Vatican, May 11, 2015.
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید قانون اساسی جدید تونس مدلی از اصلاحات سیاسی در جهان عرب است. آقای کری این اظهارات را در دیداری از پیش اعلام نشده اش از تونس، در قالب بخشی از سفرش به آسیا، خاورمیانه و اروپا ایراد کرد.

جان کری گفت برای نشان دادن حمایت واشنگتن از دمکراسی جوان تونس به آن کشور سفر کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «مردم تونس قانون اساسی جدیدی را تایید کردند که در اصول دمکراسی، برابری، آزادی، امنیت، فرصت های اقتصادی، و حاکمیت قانون ریشه دارد. این قانون اساسی می تواند به عنوان الگویی در منطقه و تمام جهان باشد.»

مونیکا مارکس، پژوهشگر دانشگاه آکسفورد در مصاحبه ای با صدای آمریکا می گوید تونس به عنوان مبدا ناآرامی هایی که زیر عنوان بهار عرب، تمامی کشورهای عرب را تحت الشعاع قرار داد، الگویی قدرتمند است:‌‌ «تونس کشوری در منطقه است که بخت بالایی برای موفقیت در انقلابش دارد. اگر شکست بخورد ضربه بزرگی به امیدواری اصلاح طلبان دمکراسی خواه و انقلابیون است. اگر به بقیه جاهای منطقه بنگریم در مصر، سوریه، لیبی، وضعیت بسیار بد است.»

قانون اساسی جدید تونس محصول مذاکرات میان اسلامگرایان و احزاب سکولار است. اما نادیه شعبان، فعال اپوزیسیون تونسی می گوید این قانون اساسی علیه زنان و غیرمسلمانان و تبعیض آمیز است.

خانم شعبان می گوید اسلامگرایان یک حاکمیت اسلامی می خواستند. اما به گفته او آنها نباید به طور علنی از ایده دولت غیردینی حمایت می کردند و سپس مواردی را در قانون بگذارند که آن را نقض کند.

خانم مارکس می گوید از سوی دیگر سیاستمداران تونس برای آن که نشان دهد وضع معیشت مردم بهبود یافته، با چالش های اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم کردند:‌ «قیمت خوراک در مقایسه با درآمد، نسبت به زمان قبل از انقلاب بالاتر رفته است. برای مردم تونس با اعتقاد به این که انقلاب چیز خوبی است، اکنون پذیرش مثبت بودن تغییرات دمکراتیک سخت تر شده است چرا که حالا باید وضع بدتری را احساس کنند.»

ایجاد ثبات در حال حاضر اهمیت حیاتی برای تونس دارد وآمریکا به ارائه کمک های امنیتی برای مقابله با تهدید تروریست های گروه انصارالشریعه ادامه می دهد.

یک مقام ارشد سیاسی آمریکا که جان کری را در سفر به تونس همراهی کرد گفت دولت اوباما به دنبال اقدامی خشن تر علیه مسئولان حملات سپتامبر ۲۰۱۲ به سفارت و مدرسه آمریکایی در پایتخت تونس بود.
XS
SM
MD
LG