لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

کری پیشرفت در مذاکرات تجاری «شراکت ترانس-پاسیفیک» را ستود


جان کری، وزیر خارجه آمریکا - ۴ اوت ۲۰۱۵ سنگاپور
جان کری، وزیر خارجه آمریکا - ۴ اوت ۲۰۱۵ سنگاپور

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت ۱۲ کشوری که در مذاکرات پیمان عظیم تجاری «شراکت ترانس-پاسیفیک» شرکت دارند، برای رسیدن به توافق نهایی، «پیشرفت خوبی» داشته اند، اما برخی از جزئیات توافق هنوز باقی مانده تا حل شود.

آقای کری این سخنان را در سفر به سنگاپور اعلام کرد. او گفت این توافق نه تنها فرصت های شغلی در کشورهایی که در این توافق حضور خواهند داشت ایجاد می کند، بلکه نشان دهنده حمایت از «حکومت داری خوب، شفافیت، و مسئولیت پذیری» است.

وزیر خارجه آمریکا به جنوب شرق آسیا رفته است تا بر اهمیت تجارت و سرمایه گذاری آمریکا و رابطه آن با شکوفایی برای اقتصادهای آمریکا و آسیا تاکید کند.

آقای کری اواخر روز سه شنبه وارد کوالالامپور شد.

مذاکرات مشهور به «شراکت ترانس-پاسیفیک» چندین سال است که به درازا کشیده و هفته گذشته وزیران بازرگانی نتوانستند در مذاکراتی که در هاوایی جریان داشت، در مورد پیمان نهایی به توافق برسند.

این مذاکرات اگر به نتیجه نهایی برسد ۴۰ درصد اقتصاد جهان را در بر می گیرد.

آقای کری در سخنان خود همچنین به طرح جدید «انرژی پاک» باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای نیروگاه های برق آمریکا اشاره کرد و گفت راه حل مشکل تغییرات آب و هوایی، تغییر سیاست در امر انرژی است.

آقای کری پیش از سفر به جنوب شرق آسیا، به مصر و قطر رفته بود و در آنجا سعی کرد نگرانی های متحدان آمریکا در مورد توافق اتمی ایران را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG