لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۵

کری: انفعال در برابر سوریه برای آمریکا خطرناک است


جان کری و چاک هیگل، وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا در سنای آمریکا، سه شنبه ۳ سپتامبر ۲۰۱۳
جان کری و چاک هیگل، وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا در سنای آمریکا، سه شنبه ۳ سپتامبر ۲۰۱۳

کری:«اقدام نظامی علیه رژیم اسد، به طور مسلم به سود منافع و امنیت ملی آمریکاست.»

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید اقدام نظامی علیه سوریه مسلما به سود منافع ملی آمریکاست.

کری که بعد ازظهر سه شنبه برای تصریح و تبیین طرح اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه در درکمیته روابط خارجی سنا حضور یافت، ساعتی پیش در این نشست گفت : «تردیدی در این نیست که رژیم اسد شهروندان سوری را هدف سلاح های شیمیایی قرار داده. شواهد قاطعی وجود دارد که ثابت می کند ارتش سوریه با برنامه ریزی قبلی این حمله را تدارک دیده و اجرا کرده و مخالفان اسد در این حمله دست نداشته اند.»

برخی قانون گذاران آمریکایی نسبت به دخالت نظامی آمریکا در سوریه تردید دارند و وزیر امور خارجه آمریکا برای متقاعد کردن نمایندگان سنا امروز در نشست کمیته روابط خارجی حاضر شد. جان کری در بخشی دیگر از سخنان سه شنبه خود در صحن سنای آمریکا، گفت افراط گرایانی هستند که سعی دارند به سلاح های شیمیایی دست پیدا کنند، و امکان استفاده مجدد رژیم اسد از این سلاح ها وجود دارد.

کری خاطرنشان کرد که ضرورت حمله نظامی به سوریه در عبور رژیم اسد از خط قرمز آقای اوباما ریشه ندارد، و بشار اسد با دست زدن به حمله شیمیایی از خط قرمزی جهانی عبور کرده و موازین فراگیری را زیر پا گذارده است.

آقای کری در ادامه جلسه در صحن سنای آمریکا، خطاب به نمایندگان سنا گفت که زمان عمل فرا رسیده و اکنون، وقت انزوا یا سکوت در برابر اقدامات دمشق نیست. وزیر خارجه ایالات متحده گفت آمریکا باید در این شرایط بایستد و وارد عمل شود.

او یاد آور شد که عدم انجام اقدام نظامی علیه سوریه حاوی پیامی خطرآفرین به ایران و حزب الله لبنان خواهد بود و افزود:«بی تفاوتی ما یقینا سبب تعبیر نادرست سیاست های آمریکا از سوی ایران خواهد شد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سخنانش گفت:« ستیزه جویان حزب الله خواهان سکوت و انزوای آمریکا هستند و کره شمالی هم امیدوار است تردید برخی سیاستگران آمریکایی ادامه یابد.»

جان کری همچنین گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پی کسب تایید کنگره برای جنگ با سوریه نیست، بلکه می خواهد مجوز کنگره را برای محدود کردن امکان استفاده اسد از سلاح شیمیایی داشته باشد.

گفتنی است که رئیس کمیته روابط خارجی سنا در ابتدای نشست امروز که با شرکت وزرای خارجه و دفاع آمریکا و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور تشکیل شد، تاکید کرد که تصمیم سنا بر مبنای اولویت های امنیت ملی این کشور اتخاذ خواهد شد.
XS
SM
MD
LG