لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

کری و الجبیر درباره ایران و سوریه گفتگو کردند


آرشیو
آرشیو

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در لندن با عادل الجبیر، همتای سعودی خود دیدار و گفتگو کرد. تبادل نظر در خصوص یک سری مسائل دو جانبه و بین المللی از جمله ایران و بحران سوریه در دستور کار این ملاقات بود.

آنها روز پنجشنبه تاکید کردند که مناسبات دو کشور به رغم تشنج های اخیر ناشی از نزدیک شدن واشنگتن به تهران کماکان مستحکم باقیمانده است. توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی در محافل سیاسی چشم انداز بهبود روابط ایران و آمریکا را تقویت کرده است.

این دیدار در شرایطی صورت گرفت که عربستان اخیرا روابط دپیلماتیک خود را با ایران قطع کرد و تنش بین دو کشور افزایش یافته است. آمریکا پیشتر از ایران و عربستان خواسته بود تنش ها را کاهش دهند.

ایالات متحده آمریکا حمله به سفارت عربستان در تهران را محکوم کرد. واشنگتن از سوی دیگر اعدام ده ها نفر در عربستان، از جمله نمر النمر، روحانی شیعه سعودی ضد حکومت عربستان را مایه نگرانی خواند.

از سوی دیگر قرار است نمایندگان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، و مخالفان او تحت نظارت سازمان ملل متحد و گروه بین المللی حمایت از سوریه، روز های ۵ و ۶ بهمن ماه در ژنو گفتگو کنند.

جورج صبرا، یکی از سیاستمداران برجسته اپوزیسیون اما روز پنجشنبه به رویترز گفت به نظر او شروع مذاکرات در آن تاریخ امکانپذیر نیست زیرا دشوار بتوان تا آن موقع کلیه موانع بر سر راه گفتگو را رفع کرد.

اختلاف میان ایران و عربستان پرسش هایی را در مورد موفقیت کنفرانس صلح سوریه بوجود آورده است. این دو کشور از نیروهای رقیب در سوریه حمایت می کنند.

XS
SM
MD
LG