لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

وزیر امور خارجه آمریکا: زمان مذاکره با ایران محدود است


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در دیدار با وزیر امورخارجه عربستان سعودی، در شهر ریاض گفت که زمان محدودی برای گفت و گو میان ایران و قدرت های جهان در خصوص برنامه اتمی ایران باقی است.

آقای کری ضمن اشاره به محدود بودن زمان برای به نتیجه رسیدن مذکرات، اعلام نکرد که واشنگتن حاضر است چه مدت برای انجام چنین گفت و گوهایی صبر کند.

اسراییل از آنچه ادامه فعالیت مستمر ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای می خواند، بار دیگر ابراز نگرانی کرده و تهدید کرده که درصورت شکست راه کارهای دیپلماتیک، تنها گزینه پیش رو، حمله نظامی به ایران خواهد بود که اسراییل آن را حمله پیشگیرانه خوانده است.

سخنان جان کری طی دیدار وی با شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، از سوی او نیز تأیید شد. سعود الفیصل گفت که مذاکره با ایران نمی تواند مثل بحث های فلسفی بی انتها باشد.

به رغم آنچه ایران، برداشت خود از گفت و گوهای هفته پیش با نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵+۱ در آلماتی قزاقستان قمداد کرد، که برداشت مثبتی بود، غرب می گوید این دور مذاکرات، نتایج عینی در برنداشته است.

سعود الفیصل ، شاهزاده و وزیر خارجه عربستان سعودی، در دیدار و گفت و گوی امروز دوشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، عدم توافق و درک متقابل با ایران را نگران کننده توصیف کرد.

از سوی دیگر، امروز دوشنبه در وین، آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر ضرورت بازدید بازرسان آژانس از پایگاه های اتمی ایران را مطرح کرد.

جان کری، وزیر خارجه تازه آمریکا، که در مراحل پایانی سفر ۱۱ روزه اش به ۹ کشور است، از ابوظبی و دوحه نیز دیدار خواهد کرد. آقای کری با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز دیدار کرده و با او ناهار خورده است. کری طی این دیدار امکان احیای مذاکرات صلح با اسراییل را مطرح کرد.

این نخستین سفر جان کری در مقام وزیر امور خارجه ایالات متحده به خارج از این کشور است. آقای کری طی این سفر بار دیگر بر ترجیح دیپلماسی بر گزینه های دیگر در راستای برون رفت از بن بست گفت و گو با ایران بر سر فعالیت های هسته ای آن کشور تأکید ورزیده است.

کری نگرانی دیگر غرب(جدا از احتمال دستیابی ایران به بمب اتم)، خطر بمبی عنوان کرد که مواد هسته ای در آن به کار رفته باشد و به دست تروریست ها بیافتد.
نگرانی دیگری که از سوی غرب مطرح است، به راه افتادن مسابقه یا رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه است، چرا که کشورهای دیگر آن منطقه از جمله عربستان سعودی، گفته اند که در صورت دست یافتن ایران به بمب اتم،‌ آنها نیز خود را به سلاح هسته ای مجهز خواهند کرد.

ریاض همچنین طرح خود را برای تولید ۱۷ گیگاوات انرژی اتمی تا سال ۲۰۳۲ اعلام کرده است. به این طرح در راستای تلاش آن کشور برای کاستن از میزان مصرف نفت داخلی، و کوشش برای صدور میزان بیشتری از نفت خام، توجه ویژه شده است.
XS
SM
MD
LG